Premier i bankierzy rozmawiali o intensyfikacji akcji kredytowej dla realnego sektora gospodarki

Premier i bankierzy rozmawiali o intensyfikacji akcji kredytowej dla realnego sektora gospodarki

Ukrinform
Jednym z priorytetów rządu jest stworzenie warunków do zwiększenia akcji kredytowej banków w realnym sektorze gospodarki.

Tak stwierdził premier Aleksej Honczaruk podczas śniadania biznesowego z liderami wiodących instytucji bankowych, które zostało zorganizowane przez Niezależne Stowarzyszenie Banków Ukrainy, napisano na portalu rządowym.

„W zeszłym tygodniu podpisaliśmy memorandum o współpracy z NBU. Rząd planuje stworzyć warunki dla Narodowego Banku, które pozwolą mu oczyścić rynek niebankowych usług finansowych, co ochroni banki przed nieuczciwą konkurencją. Planujemy również dostosowanie przepisów dotyczących regulacji instrumentów finansowych i funduszy inwestycyjnych do dyrektyw UE”, powiedział Honczaruk.

Według niego inicjatywy legislacyjne będą miały na celu poprawę klimatu biznesowego w kraju, uszczegółowienie i zakończenie schamatów korupcyjnych.

Jak zauważono w komunikacie, oddzielnie omawiano kwestie przeciwdziałania presji ze strony organów ścigania wobec przedsiębiorców, w tym banków, oraz kluczową rolę reformy sądownictwa w celu zwiększenia akcji kredytowej i obniżenia stóp procentowych banków.

Podczas spotkania powiedziano, że w ciągu dwóch miesięcy parlament przyjął już wiele ustaw ważnych dla gospodarki. W szczególności rozporządzenia mające na celu stymulowanie działalności inwestycyjnej na Ukrainie (Nr 1059) i ograniczenie listy rodzajów działalności gospodarczej podlegających licencjonowaniu (Nr 1050).

Omówiono również projekt ustawy o obrocie gruntami rolnymi przedłożony parlamentowi. Premier i przedstawiciele banków zgodzili się współpracować, aby aktywnie uruchamiać programy pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw pod zastaw gruntów. Bankowcy podkreślili potrzebę zapewnienia równego dostępu do rządowych programów wsparcia kredytowego dla rolników dla wszystkich rodzajów banków.

Nie mniej ważna jest, według Honczaruka, współpraca z międzynarodowymi partnerami i darczyńcami. „Nasze relacje z dużymi partnerami międzynarodowymi są uważnie obserwowane przez dużych inwestorów systemowych na całym świecie. Jesteśmy obecnie na aktywnym etapie negocjacji z MFW w sprawie nowego programu wsparcia. W przyszłym tygodniu grupa ministrów wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w corocznym spotkaniu Banku Światowego i MFW oraz w negocjacjach z Funduszem”, powiedział.

Jak informowaliśmy wcześniej, Honczaruk powiedział, że rząd spodziewa się na uruchomienie nowego programu kredytowego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dla Ukrainy. „Oczekujemy, że program ten zostanie uruchomiony w grudniu na okres trzech lat. To memorandum powinno się ukazać w grudniu”, powiedział premier.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-