Inflacja we wrześniu w ujęciu rocznym spowolniła do 7,5%

Inflacja we wrześniu w ujęciu rocznym spowolniła do 7,5%

Ukrinform
Inflacja konsumencka we wrześniu 2019 roku w ujęciu rocznym zwolniła do 7,5%.

Poinformowała o tym służba prasowa NBU.

„We wrześniu 2019 roku inflacja konsumencka w ujęciu rocznym spowolniła do 7,5% (8,8% w sierpniu). W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,7%”, podano w oświadczeniu.

Rzeczywista stopa inflacji była niższa niż oficjalna prognoza (7,7%) opublikowana w „Raporcie o inflacji” (lipiec 2019 r.). We wrześniu inflacja bazowa, ceny regulowane administracyjnie i ceny paliw były niższe niż oczekiwano, głównie ze względu na dalsze umocnienie hrywny. To przeważyło wpływ wciąż wyższego niż prognozowano wzrostu cen surowej żywności.

Inflacja bazowa nadal zwalniała i wyniosła we wrześniu 6,5% w ujęciu rocznym. Silna polityka fiskalna pozostała istotnym czynnikiem ograniczającym fundamentalną presję na ceny, w szczególności poprzez kanał kursowy. Przede wszystkim znalazło to odzwierciedlenie w cenach produktów nieżywnościowych, które mają wysoki udział importu w kosztach własnych. Ich wzrost spowolnił do 0,4% r / r. W szczególności obniżyło się tempo wzrostu cen mebli, tekstyliów, artykułów piśmiennych, farmaceutyków, biżuterii, rowerów i tym podobnych. Koszt odzieży i obuwia utrzymał się na poziomie z ubiegłego roku. Samochody, sprzęt AGD i sprzęt komputerowy stały się tańsze.

Zmniejszyła się również dynamika cen żywności o wysokim stopniu przetworzenia (do 8,4% r / r). Ceny chleba, produktów mięsnych, makaronu, czekolady, karmelu, żywności dla niemowląt rosły w wolnym tempie. Ryż i suszone owoce były jeszcze tańsze niż rok temu. Wyjątkiem były produkty mleczne, których tempo wzrostu cen pozostało wysokie, biorąc pod uwagę spadek podaży mleka surowego i stały popyt na mleko wysokiej jakości.

Rosnące ceny surowych produktów spożywczych spowolniły (do 8,6% r / r). Dzięki zwiększeniu podaży ceny większości warzyw, w tym cebuli, buraków, kapusty, pomidorów, uległy obniżeniu. A ceny marchwi, ogórków, papryki były jeszcze niższe niż rok temu. Wyjątkiem, podobnie jak w

ubiegłym miesiącu, była cena ziemniaków, która wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do września ubiegłego roku ze względu na niższy plon tej uprawy.

Spadek cen regulowanych administracyjnie nadal spadał (do 14,1% r / r). Koszt gazu ziemnego dla ludności spadł, biorąc pod uwagę jego niższe ceny na rynkach światowych oraz zmianę w czerwcu podejścia do obliczania taryfy dla gospodarstw domowych. Zmniejszyło się także tempo wzrostu cen napojów alkoholowych, edukacji przedszkolnej, zaopatrzenia w zimną wodę i kanalizacji oraz usług pocztowych. Ale wzrost cen tytoniu przyspieszył, odzwierciedlając wzrost akcyzy, który nastąpił 1 lipca.

Ceny paliw również nadal spadały (o 8,2% r / r) z powodu tańszej ropy na rynkach światowych i korzystnej sytuacji na rynku walutowym Ukrainy.

Jak informowaliśmy, kwartalny „Raport o inflacji” NBU za lipiec 2019 roku przewiduje spadek inflacji do 6,3% na koniec 2019 roku, i do 5% ± 1 pp na początek 2020 roku.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-