Ukraina liczy na długoterminową umowę na tranzyt gazu z Federacją Rosyjską - Honczaruk

Ukraina liczy na długoterminową umowę na tranzyt gazu z Federacją Rosyjską - Honczaruk

Ukrinform
Ukraina nie jest zainteresowana przedłużeniem starej umowy tranzytu gazu z Federacją Rosyjską, w zamian chce otrzymać nową umowę długoterminową, która zostanie utworzona zgodnie z zasadami europejskimi.

Powiedział na konferencji prasowej premier Aleksej Honczaruk po spotkaniu rządowym, poinformował korespondent Ukrinformu.

„Ważne jest, aby Ukraina uzyskała nowy kontrakt długoterminowy. Ukraina i nasz system transportu gazu zaczynają działać zgodnie z przepisami europejskimi. Dlatego zdecydowanie potrzebujemy nowego kontraktu, który będzie oparty na europejskiej praktyce. Stawiamy sobie również za cel uzyskanie umowy długoterminowej. Przedłużenie na rok zgodnie ze starymi zasadami nie urządza nas”, powiedział Honczaruk.

Według niego negocjacje ze stroną rosyjską mogą potrwać kilka miesięcy.

„Mamy nadzieję, że uda nam się wszystko z tym związane ukończyć do końca roku, ale jak wyjdzie, zobaczymy. Utworzyliśmy grupę negocjacyjną, kierowaną przez ministra Orżela (Minister Energetyki i Ochrony Środowiska - red.). Odpowiada on za to, aby negocjacje przebiegały w taki sposób, aby maksymalnie chronić interesy Ukrainy”, dodał premier.

Jak informował Ukrinform, umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa 31 grudnia 2019 roku. Naftogaz zapowiedział, że zaoferuje Rosji podczas przyszłych rozmów transport 60 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez okres 10 lat.

Rosyjski minister energii Aleksander Nowak powiedział 26 lipca, że ​​Rosja zaproponowała Ukrainie przedłużenie obecnej umowy na tranzyt gazu na rok.

Kolejna runda negocjacji gazowych w formacie Ukraina - Komisja Europejska - Federacja Rosyjska odbędzie się 20 października.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-