Susza na Ukrainie dotknęła około 50% upraw ozimych - eksperci

Susza na Ukrainie dotknęła około 50% upraw ozimych - eksperci

Ukrinform
Pod koniec września 2019 roku susza dotknęła około 50% upraw ozimych.

Informację taką podała firma UkrAgroConsult.

„Do połowy trzeciej dekady września niekorzystne warunki agrometeorologiczne dla siewu i początkowego wzrostu upraw ozimych w wyniku silnej suszy powietrzno-glebowej utrzymywały się w całym kraju. Na dzień 30 września około 50% obszarów pozostawało w stanie suszy. Stan sadzonek rzepaku ozimego jest w większości dobry, miejscami w regionach zachodnich - są niezadowalające z powodu braku wilgoci”, czytamy w raporcie.

Należy zauważyć, że wraz z opadami w regionach zachodnich, północnych i północno-wschodnich nastąpiło zakończenie suszy glebowej. We wrześniu w regionie połtawskim, czerkaskim i przyległych, oraz w większości południowych regionów Ukrainy, rezerwy produktywnej wilgoci w warstwie gleby do 10 cm były całkowicie nieobecne. Początkowe warunki upraw były niezwykle trudne.

Również w ostatniej dekadzie września w regionach nikołajewskim, zaporożskim, donieckim średnie opady deszczu wyniosły 20 – 52 % dziesięciodniowej normy (2 - 4 mm), w regionach ługańskim, dniepropietrowskim, czerkaskim, czerniowieckim i wołyńskim - 58 – 79 % normy (7-15 mm), w regionach lwowskim, równeńskim, chmielnickim, winnickim, kijowskim, czernihowskim i sumskim – 125 - 179% normy (20-25 mm). Dzienne maksymalne opady w niektórych rejonach obwodów odeskiego, chersońskiego, kirowogradzkiego, charkowskiego, kijowskiego, winnickiego, chmielnickiego, tarnopolskiego, równeńskiego i zakarpackiego osiągnęły poziom 15 - 30 mm (1 – 3 dziesięciodniowej normy).

Eksperci informują, że w trzeciej dekadzie września przez kilka dni trwało intensywne ochłodzenie ze spadkiem średniej dziennej temperatury powietrza o 2 - 6 °C poniżej normy, na ziemi i w powietrzu odnotowano przymrozki. Na początku października temperatura powietrza wzrosła (+ 1,9 - 6,7 °C powyżej normy).

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-