Sezon arbuzowy: eksperci twierdzą - zbiory są dobre, ceny są niskie

Sezon arbuzowy: eksperci twierdzą - zbiory są dobre, ceny są niskie

Ukrinform
We wrześniu 2019 r. arbuzy są sprzedawane na Ukrainie o 20% taniej niż w zeszyłym roku.

Poinformowali o tym eksperci z firmy analitycznej biznesu owoców i warzyw East-fruit.

„Pomimo początku sezonowego wzrostu cen hurtowych arbuza na rynku krajowym, jest on nadal o 20% tańszy niż na początku września 2018 r. i nadal jest najtańszym owocem. Arbuz można sprzedawać hurtem z pola teraz średnio za 1,2 UAH / kg (około 5 centów amerykańskich za kg) – o 30 kopiejek taniej niż rok wcześniej. Tydzień temu średnia cena hurtowa arbuza wynosiła 1 UAH / kg”, czytamy w raporcie.

Według ekspertów w 2018 r. ceny hurtowe arbuza gwałtownie wzrosły w ​​połowy września. Nawet wtedy ukraińscy rolnicy sprzedawali arbuzy po 5 UAH / kg w hurcie, a później cena nie spadała poniżej 4 UAH / kg. Powtórka tego scenariusza, zdaniem uczestników rynku, jest mało prawdopodobne: warunki pogodowe pozostają dobre, podobnie jak uprawa arbuza w tym roku.

W najbliższych dniach utrzyma się sprzyjająca pogoda na południu Ukrainy, więc nic nie zakłóci pracy przy zbiorach owoców. Oczekuje się również, że aktywny eksport arbuza z Ukrainy do Unii Europejskiej i Białorusi będzie kontynuowany.

Według analityków ceny arbuza w Unii Europejskiej są obecnie na bardzo wysokim poziomie, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe dla tej uprawy. Jednak eksport arbuza z Ukrainy pozostaje w tyle za danymi z 2018 roku.

„Niestety istnieje długofalowa tendencja do ograniczania eksportu arbuza z Ukrainy - wypadliśmy już z liczby 25 największych eksporterów, nie mówiąc już o wartości eksportu. I to pomimo tego, że mamy wszechstronne warunki do rozwoju eksportu melona”, powiedział ekonomista z działu inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Andrij Jarmak.

Według niego główną przyczyną spadku eksportu do UE jest brak systematycznego podejścia do eksportu tego konkretnego produktu.

„Na świecie prawie wszyscy chcą hodować specjalne odmiany pozbawione nasion i hybrydy arbuza, które odpowiadają konsumentom pod względem wielkości, smaku i koloru, a my wciąż polegamy na mało wydajnych, tanich i standardowych arbuzach. W rezultacie eksportowana jest tylko nadwyżka arbuza, gdy ceny w kraju spadają do niewiarygodnie niskich poziomów, podczas gdy w Europie cena w tym czasie jest wysoka. Oczywiście takim produktem można również handlować, ale dla tego trzeba posiadać inne zalety - na przykład bardzo tani transport. Osiąnąć to można po pogłębieniu Dniepru i zainwestowaniu w transport rzeczny w celu dostarczania arbuzów barkami na Białoruś, a stamtąd do UE. Jednak jak na razie tracimy na kosztach transportu”, podsumował ekspert.

Analitycy z East-fruit przypomnieli, że w ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała 18,5 tys. ton arbuza, ale zarobiła na tym eksporcie tylko 3,1 mln USD. Jedna tona arbuzów eksportowanych z Ukrainy sprzedawała się średnio tylko po 170 USD, i była to najwyższa cena eksportowa ukraińskiego arbuza w przeciągu ostatnich 4 lat.

W 2016 r. ukraińscy eksporterzy otrzymali w ogóle tylko 122 USD za tonę arbuza. Dla porównania średnia cena arbuza eksportowanego z Czech w 2018 r. wynosiła ponad 500 USD za tonę, Francja sprzedawała arbuzy po 800 USD za tonę, a Holandia eksportowała importowane arbuzy po 939 USD za tonę.

Dlatego, niewątpliwie, Ukraina ma ogromne niezrealizowane możliwości w zakresie eksportu arbuzów i powinna zacząć z nich korzystać, podsumowali analitycy.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-