Oświadczenie przywódców Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy
Przywódcy Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie po spotkaniu w Kijowie 10 maja.
Ukrinform udostępnia pełny tekst dokumentu opublikowanego na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy .
„W sobotę 10 maja 2025 r. w Kijowie spotkali się przywódcy Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Uzgodniono, że powinno nastąpić całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni trwające co najmniej 30 dni, począwszy od poniedziałku 12 maja.
Zgodzili się, że bezwarunkowe zawieszenie broni, zgodnie z definicją, nie może być ograniczone żadnymi warunkami. Gdyby Rosja postawiła takie warunki, można by to uznać jedynie za próbę przedłużenia wojny i osłabienia dyplomacji.
Żądają, aby zawieszenie broni miało charakter kompleksowy: w powietrzu, na morzu i na lądzie.
Podkreślili, że wymaga to skutecznego monitoringu, który można z powodzeniem wdrożyć w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Uzgodniono, że zawieszenie broni powinno trwać co najmniej 30 dni, aby stworzyć przestrzeń do działań dyplomatycznych. W tym okresie działania dyplomatyczne powinny skupić się na określeniu podstaw pokoju w kwestiach bezpieczeństwa, polityki i kwestii humanitarnych.
Z zadowoleniem przyjęli fakt, że apel o zawieszenie broni i podjęcie konstruktywnych negocjacji spotkał się z poparciem zarówno Europy, jak i Stanów Zjednoczonych.
Podkreślono, że niezwykle ważne jest wzmocnienie Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy jako głównej gwarancji suwerenności i bezpieczeństwa tego kraju. Głównym elementem gwarancji bezpieczeństwa Ukrainy powinny być również siły gwarancyjne (kontyngent).
Uzgodniono, że jeśli Rosja odmówi całkowitego i bezwarunkowego zawieszenia broni, surowsze sankcje zostaną zastosowane wobec jej sektora bankowego i energetycznego, wymierzone w paliwa kopalne, ropę naftową i marynarkę wojenną.
Uzgodniono przyjęcie 17. pakietu sankcji UE i skoordynowanie go z sankcjami nałożonymi przez Wielką Brytanię i Norwegię, a także Stany Zjednoczone.
Uzgodniono, że będą kontynuować prace nad efektywnym wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i omówią tę kwestię na kolejnym szczycie G7.
Wyrazili gotowość dalszego wzmacniania obronności Ukrainy, zwłaszcza ukraińskiej armii. Powinno to obejmować finansowanie odporności obronnej i inwestycje w produkcję broni zarówno na Ukrainie, jak i w krajach europejskich w ramach wspólnych projektów”.
Jak podaje Ukrinform , rano 10 maja prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Polski Keir Starmer i Donald Tusk przybyli do Kijowa na szczyt „Koalicji Chętnych”.