Dziś w Warszawie rozpoczyna się Szczyt Inicjatywy Trójmorza

Rocznicowy 10. Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Warszawie w dniach 28-29 kwietnia, a planują w nim wziąć udział delegacje wysokiego szczebla z ponad 20 krajów.

Jak podaje Ukrinform, według  Kancelarii Prezydenta RP , do Warszawy spodziewani są prezydenci 12 państw.

„Nie ma wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza stała się najważniejszą platformą współpracy regionalnej w naszej części Europy, a moim zdaniem także w Unii Europejskiej. „Jesteśmy siłą napędową europejskiej gospodarki i świetnym miejscem do inwestowania w tych burzliwych czasach” – cytuje się biuro założyciela tej inicjatywy, prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Podkreślił, że obecnie w inicjatywie uczestniczy 13 krajów, czterech partnerów strategicznych oraz dwa kraje stowarzyszone.

Jak zauważył Duda, Trójmorze to dziś przestrzeń zamieszkana przez 120 milionów ludzi, która charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju gospodarczego, a prognozowany do 2030 roku wzrost PKB wynosi 35%.

„Dzięki tej współpracy powstają strategiczne szlaki transportowe, takie jak Via Baltica, Rail Baltica czy Via Carpatia - korytarze łączące Europę Środkową z resztą kontynentu i tworzące bramy dla inwestycji z Bliskiego Wschodu i Afryki” - podkreślił Duda.

Szczytowi Trójmorza towarzyszyć będzie forum biznesowe ITM, na którym w szczególności zostaną poruszone kwestie współpracy z Ukrainą.

Wcześniej Duda zaprosił na szczyt prezydenta USA Donalda Trumpa. Wiadomo, że Waszyngton na szczycie będzie reprezentowany przez Sekretarza Energii USA Chrisa Wrighta. Dzień wcześniej Duda spotkał się z Wrightem w Warszawie i omówił z nim perspektywy współpracy, zwłaszcza w dziedzinie energetyki jądrowej. Oczekuje się, że we wtorek w Warszawie, z udziałem szefa polskiego rządu Donalda Tuska i sekretarz energii USA Wrighta, zostanie podpisane porozumienie między państwową Polską Elektrownią Jądrową a konsorcjum Westinghouse-Bechtel w sprawie wspólnych planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

W zeszłym tygodniu Duda skrytykował ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego za to, że w swoim przemówieniu na temat celów polityki zagranicznej Polski na rok 2025 nie wspomniał o udziale Warszawy w inicjatywie Trójmorza. Sikorski zwrócił z kolei uwagę na fakt, że szczyt został zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP, która nie konsultowała z polskim MSZ programu, celów i kręgu uczestników szczytu. Szef polskiej dyplomacji zauważył również, że sukcesy inicjatywy Trójmorza na przestrzeni 10 lat jej istnienia są raczej skromne.

Prezydent Wołodymyr Zełenski niedawno  ogłosił , że wkrótce odbędzie się wiele spotkań, m.in. z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i prezydentem Republiki Czeskiej Peterem Pawłem.

Inicjatywa Trójmorza, znana również jako Inicjatywa Bałtycka, Adriatycka, Czarnomorska lub po prostu Inicjatywa Trójmorza, jest międzynarodową inicjatywą gospodarczą i infrastrukturalną, która skupia 12 krajów Unii Europejskiej położonych w pobliżu Morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Grecja). Członkami stowarzyszonymi ITM są Ukraina i Mołdawia. Strategicznymi partnerami inicjatywy są Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy i Komisja Europejska. Inicjatywa ma na celu stworzenie regionalnego dialogu na temat różnych kwestii.

Poprzednie szczyty Trójmorza odbyły się w Dubrowniku, Warszawie, Bukareszcie, Lublanie, Tallinie, Sofii, Rydze, Bukareszcie i Wilnie.

W czerwcu 2022 roku Ukraina uzyskała status partnera uczestniczącego ITM, stając się de facto uczestnikiem tej inicjatywy.

Zdjęcie: Wikipedia/LoMit