Izba wyższa polskiego parlamentu (Senat) przyjęła w piątek uchwałę popierającą Ukrainę.

Dokument został przyjęty jednogłośnie: głosowało wszystkich 92 senatorów, nikt się nie wstrzymał ani nie głosował przeciw, donosi korespondent Ukrinformu.

Zgodnie z uchwałą wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski. Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy, a polskie rządy popierały strategiczne partnerstwo między Kijowem a Warszawą.

„Dziś Ukrainie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo – groźba kolejnej inwazji. Dlatego bardzo ważne jest, aby polskie władze rzetelnie wspierały naszego sąsiada, bo nie ma bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy” – czytamy w uchwale.

Odnotowuje się, że Senat RP popiera udzielanie Ukrainie pomocy politycznej i finansowej, dostawy broni, a także udział członków wojsk NATO w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. Podkreśla się, że wszelkie działania przeciwko agresorowi mają ogromny wpływ na morale narodu ukraińskiego.

Jak wspomniano w dokumencie, Rosja zgromadziła na granicach Ukrainy ogromną armię, obejmującą czołgi, artylerię, okręty i samoloty bojowe.

„Celem tej eskalacji napięć jest destabilizacja Europy. Może to doprowadzić do wybuchu największego konfliktu zbrojnego od czasów II wojny światowej” – powiedzieli polscy senatorowie.

W 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja zobowiązały się do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od jakichkolwiek gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości w zamian za eliminację przez Kijów jej potencjału nuklearnego. Ukraina wypełniła swoje zobowiązania, ale Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku, anektowała Krym i kontroluje separatystów na wschodzie.

„Przed kolejną rosyjską inwazją Ukraina jest bezwarunkowo wspierana przez Sojusz Północnoatlantycki, UE i Stany Zjednoczone. Władze w Kijowie rozpoczęły strategiczną współpracę z NATO w 1997 roku, a w 2008 roku sojusznicy zgodzili się na jej przyszłe członkostwo. Dziś stoimy przed testem tej polityki otwartych drzwi” – czytamy w rezolucji.

Zaznacza się, że Senat RP jest przekonany o możliwości dialogu z Rosją. Nie może się to jednak wydarzyć w obliczu szantażu militarnego, podważającego zasady nienaruszalności granic w Europie i hybrydowych ataków na instytucje demokratyczne.

„Warunkiem tego dialogu jest wycofanie wojsk rosyjskich z granicy ukraińskiej” – powiedzieli polscy senatorowie w uchwale.

Po przyjęciu dokument zostanie on opublikowany w rządowym Monitorze Polskim.

Podczas głosowania w sali Senatu obecny był ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przy aplauzie polskich prawodawców, symbolicznie wręczył ukraińskiemu dyplomacie tekst uchwały.

Wcześniej, 27 stycznia, Sejm RP przyjął także uchwałę na rzecz Ukrainy.

av