Sejm RP potępił agresywne działania Federacji Rosyjskiej i wezwał do wsparcia Ukrainy

dokument

Izba niższa polskiego parlamentu podczas głosowania przyjęła w czwartek rezolucję popierającą Ukrainę.

W nim polscy ustawodawcy potępili agresywne działania Rosji i wezwali rządy państw UE i NATO do kompleksowego wsparcia Ukrainy - donosi korespondent Ukrinformu.

Za przyjęciem uchwały głosowało 456 posłów, jeden poseł z nacjonalistycznej „Konfederacji” Grzegorz Braun był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Jak zaznaczono w uchwale, Sejm RP z niepokojem przygląda się działaniom Rosji wymierzonym w Ukrainę. Działalność ta stwarza poważne ryzyko konfliktu zbrojnego i destabilizacji Europy, co godzi w interesy Polski.

„Wzywamy rządy państw NATO i UE do udzielenia wsparcia Ukrainie zagrożonej wojną oraz do wykazania zdecydowanej reakcji państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na agresję Federacja Rosyjska” – czytamy w dokumencie.

Jak podkreślano, jednym z przejawów obecnego kryzysu jest presja energetyczna Rosji skierowana przeciwko państwom UE i jej członkom stowarzyszonym.

„Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który łamie jedność europejską w odniesieniu do działań Rosji” – czytamy w dokumencie.

Podkreśla się, że Polska sprzeciwia się polityce Rosji naruszającej prawo międzynarodowe, a także istniejący porządek i pokój w Europie. Zauważa się, że doświadczenia XX wieku obligują Polskę do zwrócenia się do sojuszników w UE i NATO o realizację kroków solidarnościowych w celu uniknięcia zagrożenia konfliktem zbrojnym w Europie.

Polscy posłowie podkreślili, że nie można naruszać suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także prawa do samostanowienia narodu ukraińskiego. Zaznacza się, że społeczeństwo ukraińskie ma prawo do samodzielnego decydowania o swojej przyszłości.

„Droga do członkostwa w UE i NATO powinna pozostać otwarta, a prawo Ukrainy do przystąpienia do tych organizacji nie powinno wywoływać dyskusji” – czytamy w rezolucji.

W dokumencie podkreślono, że Sejm RP wzywa parlamenty państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej do podjęcia wszelkich możliwych działań w kierunku wsparcia Ukrainy.

Podczas ogłoszania wyników głosowania przez marszałka Sejmu Elżbietę Witek towarzyszyły brawa posłów, którzy wstali ze swoich miejsc.

prs