Ukraina może otrzymać status kraju kandydującego do członkostwa w UE – europoseł

Integracja europejska Ukrainy zależy przede wszystkim od jej własnych wysiłków, więc jeśli wola polityczna zostanie ugruntowana nie tylko w Kijowie, ale także w jej regionach, Ukraina może w ciągu najbliższej dekady uzyskać status kandydata do UE – powiedział w piątek podczas webinarium „Nowy samorząd: ambitny program współpracy Ukrainy z UE” współprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego „EURONEST”, poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier Litwy Andrius Kubilius.

„Integracja z UE to droga na zbudowanie kraju odnoszącego sukcesy, a ten sukces trzeba budować nie tylko w Kijowie, ale także we wszystkich regionach. Będzie to zależało od istnienia narodowej strategii integracji, w ramach której wszystkie części ukraińskiego społeczeństwa politycznego na szczeblu krajowym i regionalnym będą szukać przyjaciół w Unii Europejskiej, tworzyć koalicje, które mam nadzieję, że w przyszłej dekadzie otworzą drzwi do członkostwa Ukrainy w UE i uzyskania statusu kandydata”- powiedział polityk europejski i wyraził też nadzieję, że ze swojej strony UE będzie w stanie bardziej ambitnie wspierać procesy integracji europejskiej trzech krajów stowarzyszonych - Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Ale to, w jaki sposób Ukraina wykorzysta te możliwości, zależy tylko od samej Ukrainy, od jej rozwoju zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym.

„Mam nadzieję, że pojawi się wiele nowych narzędzi, które UE będzie mogła wykorzystać dla rozwoju Ukrainy na różnych poziomach - w regionach, w niektórych obwodach i gminach. Otwartą kwestią pozostaje, na ile instytucje na tych szczeblach będą skłonne przyjąć tę pomoc, aby właściwie podejść do wykorzystania finansów. Kilka lat temu, kiedy pojawiła się idea „Funduszu Marshalla” dla Ukrainy, największym problemem była zdolność władz lokalnych do absorbowania i jak najlepszego wykorzystania środków finansowych na rozwój kraju” - powiedział Andrius Kubilius.

Wydarzenie „Nowy samorząd lokalny: ambitny program współpracy między Ukrainą a UE”,odbył się wczoraj online przy wsparciu organizacyjnym Parlamentu Europejskiego, ukraińskiego analitycznego centrum „Ukraińska pryzma” oraz Forum Sąsiedztwa Wschodniego.

Przypomnijmy, 22. szczyt Ukraina-UE odbył się 6 października 2020 r. w Brukseli. Po spotkaniu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że spotkanie to potwierdziło pewny krok Ukrainy w kierunku pełnego członkostwa w Unii Europejskiej, a taka perspektywa jest wynikiem uznania przez partnerów europejskich wspólnych wartości, które Ukraina wyznaje.

av