Decyzja Trybunału Konstytucyjnego stwarza poważny problem w relacjach z partnerami międzynarodowymi – Kuleba

wideo

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zniesieniu zapisu o odpowiedzialności karnej za nielegalne wzbogacenie się stwarza poważny problem w stosunkach Ukrainy z partnerami międzynarodowymi. Prezydent i rząd szukają obecnie sposobów wyjścia z tej sytuacji - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podczas briefingu internetowego, donosi korespondent Ukrinform.

„Wczorajsza decyzja Sądu Konstytucyjnego stwarza poważny problem, problem nie tylko dla wewnętrznego rozwoju Ukrainy, ale także dla naszych relacji z partnerami, którzy przyczynili się do powstania infrastruktury antykorupcyjnej na Ukrainie” - powiedział.

Jednocześnie Kuleba zapewnił, że Prezydent i Gabinet Ministrów, w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych, są „absolutnie zdecydowani i co do zasady” zdeterminowani, aby przezwyciężyć konsekwencje problemu, jakie stworzyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

„Wkrótce zobaczycie konkretne kroki w tym kierunku” - obiecał minister.

Jak dodał, zadaniem MSZ w tej sytuacji jest znalezienie wraz z naszymi partnerami najlepszych sposobów rozwiązania problemu i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania infrastruktury antykorupcyjnej na Ukrainie.

„Zrobimy to nie dlatego, że ktoś z zewnątrz nas o to prosi. Zrobimy to, bo walka z korupcją leży w interesie Ukrainy, interesie narodu ukraińskiego oraz wzmacnia dobrobyt Ukraińców i dalszy ruch Ukrainy do integracji europejskiej” - powiedział Kuleba.

Przypomnijmy, 27 października Trybunał Konstytucyjny uznał art. 366-1 Kodeksu Karnego, który przewiduje karę za fałszywe oświadczenie, za niezgodny z Konstytucją.

Ten artykuł Kodeksu Karnego przewiduje odpowiedzialność w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności za świadome podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu osoby powołanej do pełnienia funkcji państwowych lub samorządu terytorialnego.

28 października o godzinie 19:00 na podstawie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji zamknęła dostęp do Rejestru Oświadczeń.

Odpowiednie zarządzenie NAZK zostało opublikowane na stronie internetowej Agencji.

W sierpniu 2020 r. 47 posłów złożyło petycję do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustaw tworzących tzw. Platformę antykorupcyjną. Mowa o e-Deklaracjach, konfiskacie i aktualizacji art. 368-5 Kodeksu Karnego, która przewiduje odpowiedzialność karną za nielegalne wzbogacenie.

Parlamentarzyści oskarżyli niektóre przepisy ustaw „O zapobieganiu korupcji”, „O prokuraturze”, „O Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy”, „O Państwowym Biurze Śledczym”, „O Narodowej Agencji Ukrainy ds. wykrywania, badania i zarządzania majątkiem pochodzącym z korupcji i innych przestępstw” oraz Kodeksy postępowania karnego i cywilnego.

NAZK stwierdził też, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli tę decyzję we własnym interesie, ponieważ agencja znalazła oznaki deklarowania nieprawdziwych informacji u kilku sędziów.

Jednocześnie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Wołodymyr Zełenski wykorzysta przysługujące mu prawo inicjatywy ustawodawczej w celu przywrócenia trwałego i najbardziej efektywnego funkcjonowania elektronicznego systemu deklaracji oraz nieuchronności odpowiedzialności za umyślne naruszenia tych zasad.

av