Trzy ukraińsko-węgierskie komisje będą pracować nad projektami dotyczącymi „kwestii językowej” - Szijjarto

W czerwcu wspólne ukraińsko-węgierskie komisje ds. gospodarki, ochrony mniejszości narodowych i edukacji opracują projekty decyzji w celu rozwiązania rozbieżności między krajami dotyczących języka edukacji mniejszości węgierskiej na Ukrainie – powiedział Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier – Peter Szijjarto 29 maja podczas wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Budapeszcie, donosi korespondent Ukrinform.

„Uzgodniliśmy, że w czerwcu wszystkie nasze międzyrządowe komisje będą pracować: wspólna komisja gospodarcza, wspólna komisja ds. ochrony mniejszości narodowych i wspólna komisja ds. edukacji. Te trzy wspólne komisje będą musiały wypracować takie decyzje, które będą w stanie zaakceptować Węgrzy Zakarpacia i które będą spełniać wszystkie wymagania ważne dla ukraińskiego rządu”- powiedział Szijjarto.

Przypomniał, że istnieją różnice w stosunkach między Ukrainą a Węgrami w zakresie języka edukacji węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie.

Minister dodał, że po rozwiązaniu tych problemów Węgry nie zamierzają dalej blokować wspólnych inicjatyw Ukrainy w NATO.

„Nie chcemy wspierać blokady, naszym celem jest osiągnięcie porozumienia”, powiedziała Szijjarto.

Przypomnijmy, Szijjarto był w Kijowie 7 lutego.

Wcześniej strona węgierska ostro skrytykowała przyjęcie Ustawy o edukacji z dnia 5 września 2017 r., która między innymi podkreśla szereg innowacji, w tym szersze wprowadzenie ukraińskiego języka państwowego, w tym w instytucjach edukacyjnych mniejszości narodowych.

Stosunki węgiersko-ukraińskie ponownie się pogorszyły po przyjęciu przez Radę Najwyższą w kwietniu 2019 r. Ustawy „W sprawie zapewnienia funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”.

Budapeszt przedstawił także „wnioski” do ustawy „W sprawie ogólnego kształcenia średniego II stopnia” przyjęte w styczniu tego roku.

Pomimo licznych prób strony węgierskiej i ukraińskiej rozwiązania sporów w drodze dyplomacji nie osiągnięto pełnego porozumienia. Oficjalny Budapeszt próbuje zablokować euroatlantyckie inicjatywy Ukrainy.

av