UE i kraje Partnerstwa Wschodniego uzgodniły kierunki współpracy po 2020 r
Przedstawiciele Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego przy UE odbyli wideokonferencję, aby omówić kierunek strategii rozwoju Programu Partnerstwa po 2020 roku – zostało opublikowane na stronie internetowej delegatury UE na Facebooku.
„Konferencja wideo, która odbyła się dzisiaj z udziałem urzędników UE i przedstawicieli krajów Partnerstwa Wschodniego przy UE, potwierdziła wzajemne zainteresowanie stron dalszym rozwojem tego programu. Wymieniliśmy poglądy na temat wspólnego oświadczenia „Partnerstwo wschodnie po 2020 r.” i podkreśliliśmy jego złożony element sektorowy, który uwzględnia wiele inicjatyw podejmowanych przez kraje partnerskie. W szczególności dotyczyło to europejskiego wyboru i poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej krajów partnerskich”- napisano.
Należy zauważyć, że przedstawiciele UE potwierdzili zamiar zorganizowania szóstego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli 18 czerwca 2020 r. i zostali poinformowani o krokach podjętych w celu jego przygotowania.
Przypomnijmy, w ciągu dziesięciu lat od powstania partnerstwo wschodnie okazało się skutecznym narzędziem do rozwijania wzajemnie korzystnych stosunków gospodarczych i politycznych między UE a krajami partnerskimi.
Członkowie tak zwanego „stowarzyszenia trio” - Ukraina, Gruzja i Mołdawia, z których każdy zawarł układ o stowarzyszeniu z UE i stworzył strefę głębokiego wolnego handlu, wiążą z rozwojem Partnerstwa Wschodniego realizację własnych aspiracji integracji europejskiej. W sumie program Partnerstwa Wschodniego obejmuje sześć krajów partnerskich: Azerbejdżan, Białoruś, Armenię, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.
av