Kamyszyn mówił o wynikach Forum Przemysłu Obronnego Ukraina-UE

Państwa członkowskie UE będą kupować broń dla Sił Obronnych Ukrainy od ukraińskich producentów na koszt Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

Poinformował o tym Oleksandr Kamyszyn, Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy podczas ogłoszenia wyników Forum Przemysłu Obronnego Ukraina-UE, informuje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Przemysłu Strategicznego.

„...w wyniku negocjacji strony potwierdziły możliwość wykorzystania Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Państwa członkowskie UE będą kupować broń dla Sił Obronnych Ukrainy od ukraińskich producentów. Pieniądze z funduszu zrekompensują te koszty” – czytamy w komunikacie.

Kamyszyn podkreślił, że EPF jest skutecznym narzędziem, które zostało już z sukcesem wykorzystane do rekompensowania europejskim partnerom kosztów dostaw własnej broni na Ukrainę.

Uczestnicy Forum szczegółowo omówili także mechanizm wykorzystania zysków z zamrożonych aktywów rosyjskich i samego Funduszu Pokoju do finansowania ukraińskiego przemysłu obronnego – bezpośrednio lub za pośrednictwem któregokolwiek z państw członkowskich UE.

Podczas spotkania omówiono także konkretne kroki dotyczące wdrożenia Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP).

„Umożliwi to Ukrainie udział we wszystkich programach obronnych i przemysłowych UE. Plan wymaga jednak jeszcze zatwierdzenia i uszczegółowienia” – dodał minister.

Osiągnięto także porozumienie w sprawie otwarcia w Kijowie Biura Innowacji Obronnych, które powinno stać się pojedynczym oknem dla europejskich startupów, w którym będą mogły reagować na pilne potrzeby Ukrainy. Oczekuje się, że otwarcie biura położy podwaliny pod głębszą strategiczną współpracę w dziedzinie badań pomiędzy Ukrainą a UE.

Jak informowaliśmy, zdaniem szefa dyplomacji europejskiej Josepa Borrella ważne jest, aby Unia Europejska wspierała rozwój zdolności obronnych Ukrainy, integrowała ją z europejskim przemysłem obronnym i uruchamiała produkcję sprzętu wojskowego bezpośrednio na Ukrainie,  w celu obniżenia kosztów transportu, a także lepszego reagowania na doraźne potrzeby.