Kijowska Szkoła Ekonomiczna uważa podjęcie działań zaradczych zmierzających do konfiskaty rosyjskiego majątku za uzasadnione

raport

Kijowska Szkoła Ekonomiczna (KSE) wzywa państwa, które zamroziły rosyjskie aktywa, do zaakceptowania wielostronnego porozumienia w sprawie przekazania ich w celu odbudowy Ukrainy, gdyż te środki zaradcze są uzasadnione, a obawy dotyczące możliwego odwetu Rosji są bezpodstawne.

Tak wynika z jej „Raportu prawnego w sprawie konfiskaty rosyjskiego majątku państwowego w celu przywrócenia Ukrainy” – podaje Ukrinform.

Analitycy KSE uważają, że podjęcie działań zaradczych wobec Rosji, w tym konfiskata mienia, jest uzasadnione. Są pewni, że kraje trzecie mają prawo zastosować środki zaradcze w przypadku rażących naruszeń przez Rosję imperatywnych norm ustawodawstwa krajowego lub jako państwa szczególnie dotknięte. Ponadto, zgodnie z raportem, państwa są zobowiązane do zastosowania środków zaradczych w celu postawienia Rosji przed wymiarem sprawiedliwości w związku z naruszeniem prawa międzynarodowego – inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

Analitycy zauważyli, że środki zaradcze wobec Rosji są uzasadnione ze względu na wyjątkową powagę naruszeń przez nią imperatywnych norm prawa międzynarodowego i stanowią jedyny praktyczny mechanizm odpowiedzialności.

„Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja może i faktycznie unikała odpowiedzialności za swoje działania w przeszłości, korzystając z prawa weta. Ponadto Rosja uparcie ignoruje orzeczenia międzynarodowych sądów, trybunałów i organizacji międzynarodowych” – podkreślali ekonomiści.

Państwa mogą powoływać się na prawo do zbiorowej samoobrony w odpowiedzi na rosyjską agresję, a obawy o możliwy odwet Rosji na aktywach zagranicznych firm i potencjalny arbitraż inwestycyjny są – zdaniem ekonomistów KSE – bezpodstawne.

„Rosja podjęła już różne działania, które są równoznaczne z wywłaszczeniem firm z „nieprzyjaznych” krajów i poważnie ograniczają prawa zagranicznych inwestorów w Rosji. Jeśli chodzi o roszczenia Rosji wobec państw przejmujących aktywa, powinny one zostać odrzucone przez państwo jurysdykcji i dopuszczalność sporu, gdyż rażące i uporczywe naruszanie przez Rosję prawa międzynarodowego pozbawia ją takiej ochrony” – czytamy w raporcie.

Podsumowując, Kijowska Szkoła Ekonomiczna wzywa państwa do opracowania wielostronnego porozumienia, które stworzyłoby międzynarodową podstawę do umożliwienia i zalegalizowania przejęcia rosyjskiego suwerennego majątku, a także do zreformowania krajowego ustawodawstwa.

Jak informowaliśmy, w wyniku sankcji zamrożono prawie połowę rosyjskich rezerw walutowych, które są ulokowane w krajach wspierających Ukrainę. W szczególności po 24 lutego 2022 r. w USA, Unii Europejskiej, Kanadzie i innych krajach zostanie zablokowanych około 300 miliardów dolarów suwerennych aktywów kraju agresora.