Na froncie - 237 bitew dziennie, kierunki hulajpolski i pokrowski pozostają najgorętsze

Na linii frontu, 18 lutego, odnotowano 237 starć bojowych pomiędzy Siłami Obrony Ukrainy a rosyjskimi najeźdźcami.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowanego na  Facebooku  , dotyczącego sytuacji z godziny 8:00 rano w czwartek 19 lutego.

Wróg przeprowadził jeden atak rakietowy, używając jednej rakiety i 88 ataków powietrznych, zrzucając 270 bomb kierowanych.

Ponadto Rosjanie użyli 4524 dronów kamikadze i przeprowadzili 2769 ataków, w tym 127 z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Armia rosyjska przeprowadziła naloty w pobliżu Orestopola, Pokrowska, Podhawriłówki, Wierchnia Tersa, Serhijiwki, Hulajpilska, Wozdwiżówki, Kopaniowa, Tersianki, Orechowa, Żyrnicy i Barwyniwki.

Wojska rakietowe i artyleria Sił Obronnych zaatakowały dwa stanowiska dowodzenia, trzy obszary koncentracji siły roboczej, stację walki elektronicznej i rosyjskie działo.

Doszło do dwóch starć na kierunkach Słobożańskim Północnym i Kurskim . Przeciwnik przeprowadził 139 ataków, w tym 11 z użyciem wyrzutni rakietowych. Armia rosyjska przeprowadziła również dwa naloty, używając pięciu wyrzutni rakietowych.

Na kierunku południowo-słobożańskim - nieprzyjaciel czterokrotnie próbował przełamać linie obronne w rejonie Wilczy, Figoliwki, Zielonego i Zarubinki.

Na kierunku Kupiańskim najeźdźcy zaatakowali dwukrotnie w rejonie Kuryliwki.

Na kierunku łymańskim armia rosyjska atakowała osiem razy, próbując przebić się przez obronę w rejonach Twerdochlibowe, Ridkodub, Drobyszewo, Stawki i Zariecznoje.

Na kierunku słowiańskim Siły Obronne powstrzymały osiem prób najeźdźców zmierzających w kierunku Raj-Ołeksandriwki, Zakitnego, Riznykiwki, Płatonówki i Pazeni.

Na kierunku Kramatorskim nieprzyjaciel atakował siedem razy w rejonie Bondarnego, Fedorówki i Czasowego Jaru.

Na kierunku konstanynowskim - Rosjanie przeprowadzili 22 ataki w pobliżu Kostyantynówki, Berestoka, Stepaniwki, Rusiny Jaru, Pleszczejówki, Szczerbyniwki, Sofijówki, Nowopawłówki i Illinówki.

Na kierunku Pokrowskim Siły Obronne zatrzymały 42 akcje szturmowe armii rosyjskiej w pobliżu Zatyszki, Rodyńskiego, Szewczenko, Nowooleksandriwki, Pokrowska, Nowopawłówki, Hrysyne, Kotłyny, Udaczne, Mołodeckiego, Nowopidhorodnego, Bileckiego i Daczne.

Na kierunku aleksandrowskim - wróg zaatakował 10 razy, próbując posunąć się w kierunku Iwanówki, Ternowa, Daniłówki, Wyszniewa, Nowego Zaporoża, Sosniwki i Złagody.

Na kierunku hulajpolskim - doszło do 49 rosyjskich ataków w rejonie Hulajpila oraz w kierunku Dobropola, Pryłuki, Zaliznychnego, Staroukrainki, Hirki, Swiatopetriwki i Wierchnia Tersa.

Na kierunku Orichowskim wojska rosyjskie atakowały czterokrotnie w kierunkach Mała Tokmaczka, Stepowoje, Małe Szczerbaki i Primorske.

Nie odnotowano żadnych starć na kierunku przydnieprowskim .

Na kierunkach wołyńskim i poliskim - sytuacja operacyjna nie uległa istotnym zmianom. Nie stwierdzono żadnych śladów formowania się grup ofensywnych wroga.

Jak podaje Ukrinform, łączne straty bojowe wojsk rosyjskich od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. do 19 lutego 2026 r.,  wynoszą około 1 256 910 osób.