Rosja użyła przeciwko Ukrainie sześciu rakiet, prawie tysiąca dronów i ponad 1070 KAB-ów w ciągu tygodnia – Zełenski

Federacja Rosyjska użyła w tym tygodniu przeciwko Ukrainie sześciu pocisków, około tysiąca dronów uderzeniowych i ponad 1070 bomb kierowanych.

Jak podaje Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o tym na Facebooku .

„Dla Ukrainy bardzo ważne jest, aby nadal wspierali ją partnerzy. Odbywa się stała pomoc obronna, wzmacniamy naszą obronę powietrzną. Niemal każdego dnia na Ukrainie istnieje zagrożenie życia z powodu rosyjskich ataków, ataków różnego rodzaju bronią na naszą ludność. W tym tygodniu Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 1070 kierowanych bomb lotniczych, prawie tysiąc dronów uderzeniowych i sześć pocisków rakietowych” – podkreślił szef państwa.

„Wszystko, co zostało uzgodnione z partnerami, musi zostać wdrożone w jak największym stopniu. Każdy pocisk rakietowy do systemów obrony powietrznej, który jest obecnie przechowywany gdzieś u partnerów, może naprawdę chronić ludzkie życie” – podkreślił prezydent.

Według Zełenskiego „stabilność i przewidywalność pomocy dla Ukrainy to czynniki, które mogą rzeczywiście popchnąć Moskwę w stronę dyplomacji”.

„Liczymy na dalszą pomoc obronną i poparcie dla przygotowywanych dokumentów dotyczących gwarancji bezpieczeństwa ze strony Ameryki, Europy i partnerów z Koalicji Chętnych” – zaznaczył Prezydent.

Głowa państwa wyraził wdzięczność „każdemu na świecie, kto wykorzystuje swoją władzę, aby wspierać dyplomację i wszelkie wysiłki na rzecz uczciwego pokoju”.

Jak podaje Ukrinform,  Wojska Obrony Powietrznej zneutralizowały 39 z 52 dronów , których Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę od wieczora 3 stycznia.