Ukraina i UE podpisały w Brukseli szereg dokumentów dwustronnych

zdjęcie

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

W ramach ósmego posiedzenia Rady Stowarzyszenia między Ukrainą a UE w Brukseli podpisano szereg ważnych dokumentów dwustronnych.

Jak donosi Ukrinform, wicepremier - minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow i komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podpisali porozumienie w sprawie udziału Ukrainy w programie Unii Europejskiej „Cyfrowa Europa” (2021-2027).

Dokument zapewni udział Ukrainy w tym programie zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w art. 451 Układu Stowarzyszeniowego z Ukrainą. Uczestnictwo w cyfrowych programach wdrożeniowych powinno zapewniać stronom obopólne korzyści, z poszanowaniem wysokiego poziomu ochrony danych, praw cyfrowych, praw podstawowych i norm etycznych oraz uznając, że strony zastrzegają sobie prawo do ograniczenia lub warunkowania udziału w niektórych działaniach w oparciu o należycie uzasadnione powody, względy bezpieczeństwa.

Podpisano również porozumienie w sprawie finansowania programu „Zmniejszenie wrażliwości i zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez wsparcie dla poszkodowanej ludności i produkcji rolnej na Ukrainie (Umowa na rzecz rozwoju państwa i wzmocnienia odporności)”. Całkowity szacowany koszt tego finansowania to 500 000 000 EUR, maksymalny wkład UE to 500 000 000 EUR. W imieniu Ukrainy dokument podpisała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna, w imieniu Komisji Europejskiej – Katarina Mathernova, szefowa Grupy Wsparcia Ukrainy.

Podpisano dodatkowe porozumienie nr 1 (w formie wymiany listów) pomiędzy rządem Ukrainy a Komisją Europejską, działającą w imieniu Unii Europejskiej w sprawie finansowania wydarzenia „Program UE na rzecz wsparcia Ukrainy w sytuacji awaryjnej” (NDICI-GEO-NEAR/2022/ACT-60748). Celem jest wniesienie zmian do Umowy o finansowaniu „Programu UE na rzecz wsparcia Ukrainy w sytuacji kryzysowej”. Proponowane zmiany obejmują zmiany w podziale szacunkowego budżetu, których należy dokonać z uwzględnieniem ponownej oceny potrzeb ludności i możliwości ich realizacji przez wykonawców. W związku z tym składnik budżetu dotacji wzrośnie o 122 mln EUR ze względu na ograniczenie składników zarządzania pośredniego i zamówień. Ponadto wprowadzono drobne poprawki językowe, aby lepiej odzwierciedlić obecny stan wojny.

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko i komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, podpisali umowę między Ukrainą a Unią Europejską w sprawie udziału Ukrainy w programie Unii Europejskiej „Fiscalis” na rzecz współpracy w dziedzinie opodatkowania.

Podpisali też porozumienie o udziale Ukrainy w programie „Cła”.

Jak donosi Ukrinform, spotkanie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina odbyło się 5 września w Brukseli pod przewodnictwem premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i Wysokiego Przedstawiciela UE Josepa Borrella.

av