29 rannych żołnierzy ukraińskich przybyło do Polski na leczenie

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Druga grupa rannych żołnierzy ukraińskich - 29 osób - przyjechała do Polski na leczenie.

Żołnierze ukraińscy będą leczeni w szpitalach województwa małopolskiego (Kraków) i śląskiego (Katowice), informuje Ukrinform powołując się na Tvn24.pl .

„Specjalny pociąg medyczny z Przemyśla, w którym byli ranni żołnierze z Ukrainy, przyjechał w czwartek kolejno na dworce w Krakowie i Katowicach. Podróżowało nim 29 osób - 15 rannych zostało w stolicy Małopolski, a resztę przewieziono na katowicką stację.” - napisano.

W Krakowie na poszkodowanych z obrażeniami od wybuchów bomb, pocisków i min czekały karetki pogotowia, które przewiozły ich do okolicznych szpitali.

Ukraińscy żołnierzy są w wieku od 19 do 45 lat z obrażeniami, powstałymi na skutek postrzałów, wybuchów bomb, min i pocisków. Żołnierze są w różnym stanie, ale ich życie nie jest zagrożone.

Wraz z częścią rannych przybyli do Polski ich bliscy.

Żołnierzy ukraińskich przywitał w Krakowie konsul generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowski.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że placówki medyczne regionu są gotowe na przyjęcie kolejnej grupy rannych żołnierzy ukraińskich. Według niego, w transport Ukraińców do miejsc dalszego leczenia zaangażowanych jest wiele służb i osób: kolejarze, lekarze, dyrektorzy szpitali, policjanci, strażacy, Wojsko Polskie .

Ze swojej strony wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślił, że leczenie i rehabilitacja ukraińskich żołnierzy to „kolejna cegła wsparcia” dla Ukrainy przez Polskę i jej obywateli w obliczu rosyjskiej agresji.

Przypomnijmy, że pierwsza grupa ukraińskich obrońców - 31 rannych - przybyła do Polski na leczenie 18 lipca. Poddają się leczeniu w 11 placówkach medycznych na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego.

av