Rząd dereguluje sektor budowlany, aby przyspieszyć odbudowę
Rząd przyjął ważny pakiet decyzji mających na celu uproszczenie przepisów budowlanych i przyspieszenie odbudowy.
Jak donosi Ukrinform, premier Julia Swyrydenko ogłosiła to na Telegramie.
Przedsiębiorcy często mówią o długich terminach i braku realnego wyboru miejsca, gdzie uzyskać usługę umożliwiającą rozpoczęcie prac budowlanych. Dlatego, według szefowej rządu, pierwszy etap zmian przewiduje się właśnie w dziedzinie rozwoju miast.
„Wprowadzamy eksperymentalny mechanizm – klient budowlany będzie mógł wybrać, gdzie otrzyma usługi administracyjne – w samorządzie terytorialnym (GABK) lub w DIAM (Państwowym Inspektoracie Architektury i Urbanistyki – red.). Celem jest stworzenie alternatywy w systemie i przyspieszenie przyjmowania dokumentów” – wyjaśniła Swyrydenko.
Na Ukrainie wprowadzany jest również mechanizm odwoływania się od odmowy udzielenia warunków i ograniczeń w zakresie rozwoju miast.
„Dziś nawet formalna lub bezpodstawna odmowa może wstrzymać realizację projektu na miesiące. Od teraz od takich decyzji można się odwołać do DIAM. Jeśli odmowa zostanie uznana za bezpodstawną, klient będzie mógł kontynuować projektowanie zgodnie z wymogami dokumentacji urbanistycznej – projekt nie będzie już blokowany z powodu formalnych decyzji” – wyjaśniła premier.
Odrębnie Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymały polecenie pilnego przygotowania i przedłożenia projektu ustawy, która określi jasne terminy odwołań od decyzji budowlanych – dodała Swyrydenko.
Decyzje te są częścią kompleksowej reformy urbanistycznej. Kolejnym krokiem, jak podkreśla szefowa rządu, powinny być zmiany legislacyjne, w szczególności w zakresie planowania przestrzennego osiedli i zapewnienia pewności prawa w budownictwie.
Jej zdaniem zadaniem państwa jest ułatwienie życia przedsiębiorcom i stworzenie warunków do szybkiej odbudowy kraju.
Jak informowaliśmy, premier Julia Swyrydenko i dyrektor generalny DFC Ben Black rozmawiali o rozszerzeniu potencjału Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy (URIF).