Suszczenko przeprowadzi dzisiaj pierwszą po swoim zwolnieniu konferencję prasową w Ukrinform

W środę, 11 września, korespondent UKRINFORM, Roman Suszczenko, który powrócił na Ukrainę 7 września w ramach wymiany z Federacją Rosyjską, i jego adwokat, Mark Feygin, przeprowadzą pierwszą konferencję prasową po uwolnieniu.

Wydarzenie odbędzie się w Ukrinform o godzinie 12:30 w sali nr 1.

Wcześniej dziennikarz osobiście usunie plakat z napisem #VOLUSUSCHENKO, który wisi na fasadzie agencji prasowej od prawie trzech lat.

Akredytacja przedstawicieli mediów jest obowiązkowa.

Przypomnijmy, korespondent Ukrinform we Francji, Roman Suszczenko, z naruszeniem zasad międzynarodowych, został zatrzymany w Moskwie 30 września 2016 roku, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji. Suszczenko wysłano do kolonii numer 11 w obwodzie kirowskim (miasto Kirowo-Czepieck, wieś Utrobino).

7 września odbyła się wymiana więźniów między Federacją Rosyjską a Ukrainą w formacie 35 na 35. Na Ukrainę powróciło 11 bezprawnie skazanych w Rosji ukraińskich współobywateli i 24 marynarzy schwytanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.