59% Ukraińców ufa Zełenskiemu – Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii
59% ankitowanych Ukraińców ufa prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, podczas gdy 35% nie wyraża do eniego zaufania.
Jak podaje Ukrinform, świadczą o tym dane z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w dniach od 26 listopada do 29 grudnia 2025 r.
Bilans zaufania-nieufności do Zełenskiego wynosi +24%.
Na początku października 2025 r. wskaźniki zaufania były niemal identyczne, czyli ogólnie rzecz biorąc, według wyników z grudnia, poziom zaufania do prezydenta pozostał bez zmian w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy (w szczególności przed pojawieniem się informacji o korupcji w sektorze energetycznym).
Jednocześnie KMIS zauważył, że wskaźniki zaufania do Prezydenta są bardzo dynamiczne i zależą od kontekstu (w szczególności od tego, jaki obszar zainteresowania dominuje w dyskusjach publicznych – kwestie wewnętrzne, takie jak administracja publiczna, korupcja itp., czy kwestie zewnętrzne, takie jak relacje z partnerami i negocjacje pokojowe).
Wśród respondentów ankietowanych w dniach 26-30 listopada 49% ufało Zełenskiemu, a wśród respondentów ankietowanych w dniach 1-13 grudnia odsetek ten wyniósł 63%.
Jednocześnie wśród respondentów sondażu przeprowadzonego w dniach 14-29 grudnia 55% wyraziło zaufanie do Zełenskiego.
W związku z tym możemy ogólnie stwierdzić, że prezydent stracił około 10 punktów procentowych zaufania po opublikowaniu informacji o korupcji w sektorze energetycznym, ale ponadto, na tle sytuacji międzynarodowej (negocjacje pokojowe), odnotowuje się kolejną rundę „spotkań wokół flagi” i wzrost zaufania do prezydenta – zauważyli socjologowie.
Pod koniec grudnia siła tej spójności nieco osłabła i zaznaczyła się raczej tendencja do nieznacznego, lecz malejącego zaufania.
W każdym razie pod koniec 2025 r. poziom zaufania do prezydenta jest wyższy niż pod koniec 2024 r. (choć w 2025 r. szczyt poparcia przypadł na początek maja), podkreślił KMIS i dodał: „Możemy się spodziewać, że w przyszłości (nawet teraz, biorąc pod uwagę np. zmiany personalne) wskaźnik zaufania do prezydenta pozostanie dynamiczny”.
Innym ważnym aspektem zaufania do prezydenta jest to, że spośród 59% osób, które mu ufają, 26% ufa mu całkowicie, a 33% raczej mu ufa.
Sondaż KMIS przeprowadzony we wrześniu-październiku 2025 roku ujawnił jedną z fundamentalnych różnic między tymi kategoriami. Zatem ci, którzy w pełni ufają Zełenskiemu, chcieliby widzieć go na stanowisku prezydenta po wojnie. A ci, którzy raczej mu ufają, wolą widzieć kogoś nowego na stanowisku przywódcy Ukrainy (a „nowy” oznacza kogoś z nowego pokolenia liderów, a nie kogoś z obecnej opozycji).
Socjologowie dodali także, że spośród 35% osób, które nie ufają prezydentowi , 23% nie ufa mu wcale, a 12% raczej mu nie ufa (i te segmenty mają też odmienne poglądy na pewne kwestie).
W ogólnoukraińskim sondażu opinii publicznej wzięło udział 1001 obywateli w wieku 18 lat i starszych, którzy zostali pobrani losowo na podstawie numerów telefonów komórkowych we wszystkich regionach terytorium kontrolowanego przez Ukrainę.
Formalnie, w normalnych okolicznościach, błąd statystyczny takiej próby (z prawdopodobieństwem 0,95 i uwzględnieniem efektu projektowego 1,3) nie przekraczał 4,1% dla wskaźników bliskich 50%, 3,5% dla wskaźników bliskich 25%, 2,5% dla wskaźników bliskich 10%, 1,8% dla wskaźników bliskich 5%. W warunkach wojny, oprócz określonego błędu formalnego, doliczane jest pewne odchylenie systematyczne.
Jak donosi Ukrinform, według sondażu przeprowadzonego w grudniu 2025 roku przez ośrodek badań społecznych i marketingowych Socis, jeśli w najbliższej przyszłości odbędą się wybory prezydenckie i weźmie w nich udział Zełenski, 30,6% Ukraińców będzie gotowych na niego głosować. Na drugim miejscu – z 29,6% – znalazł się były dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Walerij Załużny.
Zdjęcie: BP