Ukraińscy ratownicy biorą udział we wspólnych ćwiczeniach UE w Polsce
Ratownicy ukraińscy wspólnie z przedstawicielami Unii Europejskiej biorą udział w zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach EU MODEX CYCLE 12, które odbywają się w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Jak podaje Ukrinform, informację tę przekazała Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
51 specjalistów i 9 jednostek sprzętu specjalistycznego Państwowego Ratownictwa Medycznego pojechało do Polski, by wziąć udział w ćwiczeniach EU MODEX CYCLE 12, które odbywają się w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności - czytamy w raporcie.
Zespół ukraiński na ćwiczeniach reprezentowany jest przez certyfikowany przez UE moduł „Operacje poszukiwawczo-ratownicze w warunkach miejskich”.
Moduł ten jest ważnym elementem krajowego systemu reagowania kryzysowego i potwierdza wysoki poziom wyszkolenia ukraińskich ratowników zgodnie ze standardami europejskimi.
Ukraińscy ratownicy biorą udział w ćwiczeniach w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności UE w Polsce
Zdjęcie - Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
W szkoleniu wzięło udział około 500 osób z różnych krajów europejskich.
Oprócz zespołu ukraińskiego w akcji biorą udział moduły ratunkowe z Austrii, Niemiec, Polski i Francji. Przyczynia się to do wymiany doświadczeń i wypracowania wspólnych rozwiązań mających na celu likwidację skutków sytuacji kryzysowych.
W przypadku poważnych sytuacji kryzysowych, gdy na miejscu zdarzenia pracuje duża liczba ekip ratowniczych z różnych krajów, kluczowe znaczenie ma jasna koordynacja działań.
Ćwiczenia mają na celu doskonalenie współdziałania różnych zespołów, zrozumienia roli i funkcji każdego z nich, a także koordynowanie protokołów reagowania kryzysowego zgodnie z jednolitymi standardami UE.
Jak zaznaczyli przedstawiciele Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, ćwiczenia są przeprowadzane w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Zespoły otrzymują zadania i informacje o miejscach, w których należy przeprowadzić operacje poszukiwawczo-ratownicze w czasie rzeczywistym.
Zespół ukraiński przeprowadził już rozpoznanie na miejscu zdarzenia, ustalił priorytetowe miejsca prac i zorganizował pracę.
Przedstawiciele Ukrainy utworzyli również bazę, aby zapewnić życie ratownikom i uczestniczą w pracach dowództwa, koordynując pracę wszystkich zespołów międzynarodowych.
Tylko pierwszego dnia ćwiczeń ukraińscy ratownicy uratowali 3 osoby, w tym 1 dziecko.
Prace nad lokalizacjami trwają. Na każdym etapie ćwiczenia działania uczestników są oceniane przez obserwatorów i trenerów, którzy wskazują na możliwe błędy i doradzają, jak je rozwiązać lub im zapobiec.
Jak donosi Ukrinform, w drugiej połowie maja w Estonii odbędą się największe i najbardziej kompleksowe międzynarodowe ćwiczenia z zakresu cyberobrony – Locked Shields.