Większość ukraińskich uchodźców w Polsce znalazła pracę

Większość przydatnych do pracy Ukraińców (84%), którzy wyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, znalazła już pracę w tym kraju.

Jak donosi Ukrinform, wynika to z ankiety „Uchodźcy wojskowi z Ukrainy. Rok w Polsce”, zorganizowanej przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej UW na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z badania wynika, że zdecydowana większość Ukraińców w wieku produkcyjnym (84%), którzy przybyli do Polski po 24 lutego, znalazła już zatrudnienie. Jednocześnie ponad jedna czwarta z nich (27%) zrobiła to w pierwszym miesiącu pobytu w RP, a 34% w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Zdaniem autorów badania, wynik ten świadczy o wysokiej skuteczności rozwiązań systemowych wdrażanych przez polski rząd (np. uproszczona procedura zatrudniania uchodźców z Ukrainy), znacznym wsparciu pracodawców w integracji Ukraińców rynku i chęci do pracy.

Prawie co trzeci Ukrainiec (38% respondentów) w Polsce zmienił pracodawcę w ciągu roku. Zdaniem autorów badania oznacza to, że rośnie poczucie pewności i niezależności ukraińskich uchodźców na polskim rynku pracy.

„Uchodźcy poszukują ofert pracy lepiej odpowiadających ich umiejętnościom i kwalifikacjom, m.in. poprzez naukę języka polskiego i szkolenia zawodowe. Tak wysoki poziom zatrudnienia Ukraińców już w pierwszych miesiącach pobytu w Polsce świadczy nie tylko o ich determinacji w zdobyciu pracy, ale także o otwartości polskich przedsiębiorców na nowych pracowników oraz potrzebach polskiego rynku i gospodarki” – podkreśla Andrzej Korkus, prezes zarządu Migracyjnej Platformy EWL.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński podczas prezentacji badania na konferencji „Europa Karpat” w Krasiczynie pozytywnie ocenił, że duża liczba Ukraińców pracujących w Polsce nie pozbawia Polaków pracy, ale zmniejsza bezrobocie.

Według danych Straży Granicznej RP od 24 lutego 2022 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło ok. 10 mln uchodźców. Prawie 1,5 mln otrzymało w Polsce ochronę czasową. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej od początku inwazji na pełną skalę około 900 tys. obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce w ramach uproszczonych procedur.

Ankieta „Uchodźcy wojskowi z Ukrainy. Rok w Polsce” została zorganizowana przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 10-16 lutego 2023 r. na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Łącznie w 34 polskich miastach przeprowadzono wywiady z 400 obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Przypominamy, że obywatele Ukrainy stanowią ponad 80% wszystkich cudzoziemców mieszkających w Polsce. Prawie milion Ukraińców posiada status ochrony czasowej, a 1,4 mln Ukraińców zezwolenie na pobyt w RP.