W Charkowie otwarto wystawę prac wielkanocnych „Cud wielkanocny”

zdjęcie

W Charkowskim Regionalnym Organizacyjno-Metodycznym Centrum Kultury i Sztuki otwarto wystawę prac nauczycieli pisanek i ich uczniów „Wielkanocny cud”, donosi korespondent Ukrinform.

„Dziś pisanka uznawana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć ukraińskiej kultury, które szyfruje elementy świata i przyrody, tradycje przeszłości, magię narodowego światopoglądu. Przekonacie się o tym, oglądając prace 12 nauczycieli z Charkowa i okolic, a także około pół setki ich uczniów w wieku od 6 do 16 lat, którzy w kołach i szkołach artystycznych uczą się różnych technik malowania pisanki”- powiedziała w komentarzu dla agencji podczas otwarcia wystawy czołowy metodolog Centrum Tamila Pedan.

Jak powiedziała, na tablicach wystawowych umieszczono 250 pisanek, a każda z nich to prawdziwe dzieło sztuki.

Pisanki mają wiele wzorów: niebo z gwiazdami, rzeki z rybami, drzewa życia, ptaki, obsiane pole, talizmany itp.

Na przykład w pracach Lubowi Manżelej z Lubotyna koło Charkowa, która specjalizuje się w tradycyjnej, tzw. woskowej sztuce malarstwa wielkanocnego, przedstawiono nie tylko geometryczny lub roślinny ornament ale także historie biblijne.

Specjalne miejsce w hali wystawienniczej jest przeznaczone na ekspozycję prac mistrzyni sztuki ludowej Ałły Owczarenko, której prace były niegdyś prezentowane na wystawie pisanek w Cincinnati w USA, siostrzanym mieście Charkowa. Nie zabrakło również miejsca na prace nauczycieli i uczniów w technice tzw. koralików, tkania mozaiki czy wyplatania ręcznego, pisanek dwukolorowych i wielobarwnych.

Na wystawie prezentowane są również prace wykonane na skorupkach nie tylko jaj kurzych czy gęsich, ale także jaj strusich, a te ostatnie zostały przekazane mistrzom malarstwa wielkanocnego przez fermy strusie w rejonie charkowskim.

Wystawa będzie otwarta online do 4 maja, po czym, jak mają nadzieję organizatorzy, zostanie otwarta w reżimie offline.

av