Chrześcijanie obrządku zachodniego obchodzą dziś Wigilię

Dzisiaj dla chrześcijan, którzy obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego - Wigilia lub Wieczór Narodzenia Chrystusa.

Wigilia to ostatni dzień postu bożonarodzeniowego. Zgodnie z tradycją post kończy się pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy wieczornej, po której odbywają się uroczyste nabożeństwa bożonarodzeniowe.

W szczególności Narodzenie Chrystusa w Kościele katolickim obchodzone jest w trzech nabożeństwach: o północy, o świcie i po południu, co symbolizuje narodzenie Chrystusa w łonie Ojca, w łonie Matki Bożej i w duszy wierzącego.

W pierwszych wiekach naszej ery nie było dokładnej daty obchodów Narodzenia Chrystusa. Niektórzy wierzący byli za dniem 20 maja (Klemens Aleksandryjski), inni za 25 marca, 17 listopada itd. Chrześcijanie ze Wschodu obchodzili Boże Narodzenie głównie w Święto Trzech Króli - 6 stycznia.

W 336 roku w czasie panowania cesarza Konstantyna Wielkiego pierwsze udokumentowane obchody Bożego Narodzenia odbyły się 25 grudnia. Data ta została oficjalnie zatwierdzona na III Soborze Ekumenicznym, który odbył się w Efezie w 431 roku. Z czasem obchody Bożego Narodzenia we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego zaczęły rozprzestrzeniać się na północ i zachód Europy, uzupełniane różnymi tradycjami. Tak więc w średniowieczu (od około 1223 roku) powstał zwyczaj zakładania szopek bożonarodzeniowych do oddawania czci wierzącym - żłóbek z figurkami Dzieciątka Jezus, Maryi, Józefa, pasterzy, Trzech Króli (Mędrców) w kościołach i we własnych domach.

Należy przypomnieć, że data obchodów Bożego Narodzenia u wszystkich chrześcijan jest taka sama, jedyną różnicą jest układ chronologiczny - kościoły zachodnie obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, a wschodnie głównie według kalendarza juliańskiego, gdzie dzień 7 stycznia to 25 grudnia według starego stylu.

prs