Ustawa o języku powinna być nie tylko „papierkiem”, ale skutecznym narzędziem

Ustawa o języku ukraińskim jako języku państwowym nie powinna pozostać dokumentem deklaratywnym, ale stać się skutecznym narzędziem zapewniającym prawa obywateli – powiedział koordynator projektu „Przegląd sytuacji języka ukraińskiego”, szef Ukraińskiego Klubu Konwersacji w Doniecku (2012-13) Serhij Stukanow podczas trzeciego Ogólnoukraińskiego Okrągłego Stołu „Język” - donosi korespondent Ukrinformu.

Ekspert przywołał dane, z których wynika, że od 2011 r., w prawie wszystkich miastach na wschodzie, a także częściowo na południu, 9 na 10 restauracji nie ma menu w języku ukraińskim.

„Nikt nie mówi, że menu powinno być tylko po ukraińsku, ale przynajmniej podać menu ukraińskojęzycznemu gościowi po ukraińsku, żeby komunikować się z nim po ukraińsku - to jest narzędzie, które jest obowiązkowe” - powiedział Stukanow.

Podkreślił, że ustawa o języku ukraińskim jako języku państwowym musi zostać wdrożona, aby każdy, kto chce korzystać z informacji w języku ukraińskim na terenie całej Ukrainy, mógł to zrobić.

„Język jest jednym z fundamentalnych, rdzennych aspektów naszej tożsamości. To właśnie wokół języka zbudowana jest w dużej mierze nasza tożsamość jako Ukraińców, więc musimy jak najlepiej wykorzystać szansę, jaką daje nam historia, i potwierdzić język ukraiński w państwie ukraińskim” - powiedział Stukanow.

Przypomnijmy, Ministerstwo Kultury zainicjował siedem okrągłych stołów w różnych miastach Ukrainy: Kijowie, Odessie, Charkowie, Czerniowcach, Ostrogu, Krzywym Rogu i Połtawie. Ukraińscy uczeni będą dyskutować o kulturze, historii, religii, języku, filozofii, sztuce i ekologii.

10 września w Kijowie odbył się pierwszy Ogólnoukraiński Okrągły Stół.

av