Ukrinform i dpa przeprowadziły serię seminariów internetowych na temat rozpoznawania fejków

Ukraińska Narodowa Agencja Informacyjna Ukrinform i Deutsche Presse-Agentur (dpa) zorganizowały cykl seminariów internetowych dla dziennikarzy i redaktorów ukraińskich mediów na temat: „Jak rozpoznać kłamstwa i fejki w sieciach społecznościowych i w mediach. Narzędzia i metody weryfikacji”.

Prelegentami na spotkaniu byli redaktorzy dpa Nicole Wehr, Jan-Nikolas Picker, ekspert ds. weryfikacji dpa Stefan Voss i weryfikator faktów StopFake Artem Laptiiev.

Na webinariach, które odbyły się 22, 24, 29 września i 1 października, niemieccy koledzy podzielili się swoimi doświadczeniami i metodami wykrywania rozpowszechnianych głównie w sieciach społecznościowych fejków w tekstach, zdjęciach i filmach. Szkolenia koncentrowały się na umiejętnościach, które są najbardziej poszukiwane w codziennej pracy mediów, które można szybko opanować.

Dyskusja ekspertów StopFake i dpa pozwoliła uczestnikom zrozumieć specyfikę pracy nad weryfikacją wiadomości na Ukrainie i w Niemczech, a także główne kierunki rozwoju weryfikacji faktów na świecie.

W sumie w czterech webinariach, które otrzymały stosowne certyfikaty, wzięło udział około 60 przedstawicieli ukraińskich mediów, szereg organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką mediów oraz wydziały dziennikarstwa kijowskich uczelni.

Przedstawiciele Ukrinform i dpa omówili kontynuację współpracy w zakresie weryfikacji w przyszłości, w szczególności możliwość zorganizowania warsztatu dla dziennikarzy, którzy chcą zostać weryfikatorami faktów. Obie strony są przekonane, że takie szkolenie dla ukraińskich dziennikarzy będzie przydatne w dialogu publicznym i poprawie jakości dziennikarstwa.

av