Co piąty badany uważa, że na Ukrainie nie ma już epidemii koronawirusa – KMIS

Tylko 18% Ukraińców uważa, że epidemia koronawirusa w kraju została przezwyciężona, a 63% uważa, że liczba nowych pacjentów wzrośnie – donosi Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Respondenci zostali poproszeni o ocenę, czy ich zdaniem Ukraina już poradziła sobie z epidemią koronawirusa, a nowych pacjentów wkrótce będzie mniej; lub czy Ukraina nie poradziła sobie jeszcze z epidemią i liczba nowych pacjentów wzrośnie. 18% respondentów uważa, że epidemia w naszym kraju została przezwyciężona, a nowych pacjentów wkrótce będzie mniej. 63% jest zdania, że Ukraina nie poradziła sobie jeszcze z epidemią, a liczba nowych pacjentów wkrótce wzrośnie. 19% Ukraińców nie mogło zdecydować się na odpowiedź.

Uczestnicy badania zostali również poproszeni o wyrażenie opinii na temat celowości współpracy naszego kraju z MFW. W czerwcu 24% Ukraińców uznało, że lepiej jest teraz współpracować z MFW, uzyskując nowe pożyczki. W porównaniu z kwietniem odsetek osób, które tak uważają, zmniejszył się o 8 punktów procentowych (z 32% do 24%). 61% respondentów w czerwcu stwierdziło, że teraz lepiej nie współpracować z MFW i nie otrzymywać nowych pożyczek. W porównaniu z kwietniem odsetek osób, które tak uważają, wzrósł o 15 punktów procentowych (z 46% do 61%).

Ponadto respondentów zapytano, jaki język - ukraiński i / lub rosyjski - powinien być menu (w opisie potraw) w stołówkach, barach, kawiarniach i restauracjach (z wyjątkiem języków takich jak angielski itp.). Najczęściej Ukraińcy wybierali odpowiedź „po ukraińsku i rosyjsku w całym kraju” (40%), na drugim miejscu - „koniecznie po ukraińsku i dodatkowo po rosyjsku, jeśli chce tego większość ludności” (27%), na trzecim - „tylko po ukraińsku w całym kraju ”(25%), na czwartym - „koniecznie w języku rosyjskim i dodatkowo w języku ukraińskim, jeśli większość sobie tego życzy”(1%). 92% uważa, że menu w języku ukraińskim powinno być na całej Ukrainie, a 41% respondentów uważa, że powinno być w języku rosyjskim na całym terytorium.

Oceniając zamiar kontynuowania wdrażania drugiego etapu reformy opieki zdrowotnej, 25% respondentów stwierdziło, że popiera tę reformę; 40% stwierdziło, że sprzeciwia się kontynuacji reformy opieki zdrowotnej; 32% respondentów niewiele wie o drugim etapie reformy medycznej i nie ma zdania.

Badanie zostało przeprowadzone przez KMIS od 20 do 23 czerwca 2020 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy - Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2000 wywiadów. Błąd statystyczny (z prawdopodobieństwem 0,95 i przy uwzględnieniu efektu projektowego 1,1) nie przekracza: 2,2% dla wskaźników zbliżonych do 50%, 2,1% - dla wskaźników bliskich 25%, 1,4% - dla wskaźników zbliżonych do 10%. Dane z tego badania są porównywane z wynikami poprzednich badań KMIS.

av