Tylko 12% Ukraińców popiera status języka rosyjskiego jako drugiego państwowego

Status języka rosyjskiego jako oficjalnego w niektórych regionach Ukrainy popiera jedynie 15% obywateli, a jako drugiego państwowego obok ukraińskiego – 12%.

Świadczą o tym dane z ogólnokrajowej ankiety, dotyczącej 101. rocznicy Jedności Ukrainy, przeprowadzonej przez przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa i przedstawionej 21 stycznia, donosi korespondent Ukrinform.

„Jeśli chodzi o status języka rosyjskiego, większość Ukraińców uważa, że ​​rosyjski powinien być swobodnie używany w życiu prywatnym, ale ukraiński ma być jedynym językiem państwowym (69%). Status rosyjskiego jako oficjalnego w niektórych regionach Ukrainy jest popierany przez 15%, a jako drugi język państwowy, wraz z ukraińskim - 12% ”, świadczą dane.

Socjologowie zauważają, że w tym kontekście opinia publiczna ma regionalne różnice. W szczególności język ukraiński jako jedyny państwowy popierają w regionie zachodnim (92%), a status rosyjskiego jako oficjalnego w niektórych regionach popiera tam tylko 4% respondentów, a jako drugiego państwowego - mniej niż 1%.

Jednocześnie, według sondażu, język ukraiński jako jedyny język państwowy jest zdecydowanie popierany w regionie Centralnym (77%,) za statusem urzędowym rosyjskiego w tych regionach jest 2%, a za to, by rosyjski był drugim językiem państwowym tylko 4%.

Tymczasem w regionie Południowym status rosyjskiego jako języka codziennej komunikacji, ale z uznaniem ukraińskiego za jedyny państwowy, popiera 51% respondentów, jako oficjalny w niektórych regionach - 27%, jako drugi państwowy - 14%, zgodnie z badaniem.

Socjologowie twierdzą, że najbardziej status języka rosyjskiego jest wspierany w regionie Wschodnim. Przeważa tam także poparcie dla rosyjskiego jako języka komunikacji w życiu codziennym, uznając ukraiński za jedyny język państwowy, ale 24% respondentów opowiada się za możliwością nadania rosyjskiego statusu języka urzędowego w niektórych regionach, a 31% opowiada się za rosyjskim, który stanie się drugim językiem państwowym na Ukrainie.

Ogólnokrajowe badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa w dniach z 13 do 18 grudnia 2019 r. we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i okupowanych terytoriów Doniecka i Ługańska. W badaniu wzięło udział 2017 respondentów w wieku od 18 lat. Teoretyczny błąd nie przekracza 2,3%.

av