Ukraina utworzyła portal do wyszukiwania dokumentów na temat ofiar II wojny światowej

Na Ukrainie utworzono portal w celu gromadzenia informacji o żołnierzach radzieckich z Ukrainy, którzy zmarli, zniknęli i zostali pochowani na jej terytorium – powiedział Dyrektor generalny Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w czasie II wojny światowej Iwan Kowalczuk podczas prezentacji nowego portalu.

„Mamy centrum restauracyjne, bardzo odpowiedzialne i bardzo poważne. Jedni z najlepszych specjalistów od papieru znajdują się w murach naszego muzeum. Stworzyliśmy jednostkę do tej pracy, zakupiliśmy sprzęt ... Do tej pory zespół opracował ponad 12 tysięcy aplikacji. Ponad 7 000 kopii aktów o pogrzebach zostało przekazanych tym, którzy się do nas zwrócili. Do tej pory znaleziono ponad tysiąc...los ludzi, o których nikt nawet nie wiedział, gdzie zostali pochowani, i ogólnie, gdzie uczestniczyli w tej wojnie ... ”- powiedział Kowalczuk.

Zauważył, że portal ten jest przykładem uporządkowywania „aktów o pogrzebach” i dokumentów księgowych rozrzuconych po wojskowych urzędach rejestracyjnych na terenach postsowieckich, a także jedyną taką takiej skali stworzoną przez samo muzeum.

Przypomniał, że 2020 r. przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej , a w tym roku (według standardów sowieckich) termin przechowywania dokumentów zmarłych powinien się zakończyć. „Nadal pracujemy, wykonujemy bardzo poważną pracę. Ludzie potrzebują naszej pracy - dodał Kowalczuk.

Obecnie zasoby elektroniczne zawierają 258 011 zapisów i 311 572 dokumentów dla obwodów Kijowa i Żytomierza. W 2020 r. obiecują załadować kolejne 110 000 zapisów i 120 000 dokumentów. W perspektywie długoterminowej - zaangażowanie innych instytucji państwowych we współpracę i stworzenie na jednej platformie ogólnoukraińskiego portalu poszukiwawczego poległych żołnierzy różnych jednostek wojskowych II wojny światowej.

Podczas prezentacji zaprezentowano oryginalne zapisy liczby ofiar śmiertelnych.

Portal poszukiwawczy został upubliczniony, tworząc internetową bazę danych .

Odwiedzający będą mogli ustalić los zaginionych krewnych, znaleźć dokumenty związane ze śmiercią żołnierzy. Oczekuje się również, że portal będzie przydatny dla badaczy historii wojskowości.

av