Dzisiaj na Ukrainie - dzień zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej

W czwartek 9 maja Ukraina obchodzi Dzień Zwycięstwa nad nazizmem w czasie II wojny światowej.

Dzień zwycięstwa nad nazizmem w drugiej wojnie światowej został ustanowiony zgodnie z ustawą „O utrwalaniu zwycięstwa nad nazizmem w drugiej wojnie światowej w latach 1939–1945”.

Dla Ukrainy II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę. Tego dnia niemieckie lotnictwo wojskowe zbombardowało Lwów i inne miasta. 17 września Związek Radziecki stał się uczestnikiem II wojny światowej, atakując Polskę i okupując część jej terytorium, zgodnie z tajnym protokołem do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Należy zauważyć, że Ukraina (nie tylko wśród byłych republik radzieckich, ale także ze wszystkich krajów świata) poniosła największe straty w latach drugiej wojny światowej. Według różnych szacunków na Ukrainie zginęło od 8 do 10 milionów ludzi, z czego około 5 milionów to cywile, 2,2 miliona zabrano do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech, 10 milionów straciło dach nad głową. Ponad 700 miast i osiedli miejskich zamieniło się w pełne ruiny, oraz prawie 30 tysięcy wiosek.

Emigranci z Ukrainy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo nad nazizmem. Po stronie Narodów Zjednoczonych walczyli w armiach Wielkiej Brytanii i Kanady - 45 tysięcy osób, Polski - 120 tysięcy, ZSRR - około 6 milionów, USA - 80 tysięcy i Francji - 6 tysięcy, a także na Ukrainie w szeregach UPA do 100 tysięcy ludzi.

Jak zauważył Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, nowa treść obchodów Dnia Zwycięstwa nad nazizmem obejmuje przemyślenie wydarzeń drugiej wojny światowej, zniszczenie sowieckich mitów historycznych i uczciwy dialog na temat trudnych stron przeszłości.

Dziś czcimy pamięć wszystkich, którzy walczyli z nazizmem, jest honorowana, a solidarność i wojownicze braterstwo wszystkich Narodów Zjednoczonych, zarówno państw, jak i narodów bez państwa, jest mocno akcentowane. Jednocześnie nacisk jest przenoszony z historii operacji wojskowych na historię konkretnych ludzi, a następnie proponuje się porzucenie uroczystości na rzecz pamięci.

Oficjalnym symbolem świętowania zwycięstwa nad nazizmem w czasie II wojny światowej przez kilka lat z rzędu jest czerwony kwiat maku - powszechnie uznawany za symbol pamiętnych dni na świecie. Jego graficzny obraz jest rodzajem aluzji: z jednej strony uosabia kwiat maku, z drugiej - krwawy ślad kuli.