Rada mianowała Koreckiego nowym premierem

zdjęcie

Rada Najwyższa poparła wniosek prezydenta o mianowanie Serhija Koreckiego na stanowisko premiera Ukrainy.

Jak podaje korespondent Ukrinformu, kandydaturę Koreckiego poparło 289 deputowanych.

Został czwartym szefem rządu za prezydentury Wołodymyra Zełenskiego, zastępując Julię Swyrydenko, która pełniła tę funkcję przez niecały rok.

Serhij Korecki ma 48 lat, urodził się w Łucku, jest przedsiębiorcą i menedżerem w branży naftowo-gazowniczej. Zanim został wybrany na to stanowisko, pełnił funkcję prezesa grupy Naftogaz.

W 2006 roku kandydował do Rady Najwyższej i Rady Obwodu Wołyńskiego z list Bloku Ludowego Łytwyna.

W 2007 roku został prezesem spółki zarządzającej grupy Continuum i kierował nią do 2013 roku. W tym czasie holding obejmował ponad 200 różnych firm na terenie całej Ukrainy, w tym sieć stacji benzynowych WOG, firmę mleczarską Galicja, rafinerię w Chersoniu, Komo TM, Wołynyoblenergo i dziesiątki innych.

W 2013 roku Korecki został dyrektorem generalnym sieci WOG.

W 2019 roku założył Idealist Coffee Co.

W listopadzie 2022 roku Korecki stanął na czele spółki wydobywczej Ukrnafta i spółki rafineryjnej Ukrtatnafta, po tym jak zostały one przekazane państwu. Pod kierownictwem Koreckiego Ukrnafta, która była nierentowna (ponad 10 mld UAH strat w latach 2013–2022), stała się jedną z najbardziej rentownych firm w kraju: 40 mld UAH zysku netto w latach 2023–2024.

Od maja 2025 roku Korecki jest prezesem zarządu Naftogaz Ukrainy, wygrywając konkurs na to stanowisko. Grupa Naftogaz zakończyła 2025 rok z przychodami w wysokości 270,9 mld UAH, co stanowi wzrost o 5,7% w porównaniu z rokiem 2024.

Jak doniesiono, 14 lipca Rada Najwyższa poparła dymisję premier Julii Swyrydenko . Wraz z nią automatycznie podał się do dymisji cały rząd.

Rano 15 lipca frakcja Sługa Narodu zorganizowała spotkanie z kandydatem na stanowisko premiera , obecnym dyrektorem generalnym Naftogaz Group Serhijem Koreckim, w celu omówienia jego wizji pracy Rady Ministrów i struktury przyszłego rządu.

Wieczorem tego samego dnia Rada Najwyższa otrzymała wniosek prezydenta o mianowanie Koreckiego na stanowisko premiera Ukrainy.

Fot. Wołodymyr Tarasow/Ukrinform