W Ławrze Peczerskiej w Kijowie umieszczono popiersie hetmana Iwana Mazepy
W Dniu Konstytucji Ukrainy na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej umieszczono popiersie hetmana Iwana Mazepy.
Jak podaje Ukrinform, informację tę na Facebooku odnotował Maksym Ostapenko, dyrektor generalny Narodowego Rezerwatu Kijowsko-Peczerskiej Ławry.
„Sprawiedliwość dziejowa została przywrócona. Dziś, w 30. rocznicę uchwalenia Konstytucji Ukrainy, w pobliżu soboru Zaśnięcia Matki Bożej, odsłonięto popiersie jednego z największych donatorów Ławry Kijowsko-Peczerskiej, hetmana Iwana Mazepy. Rosja od wieków usiłuje pozbawić Ukraińców pamięci o nich samych: wymazać Mazepę z historii, napiętnować go jako „zdrajcę”, zawłaszczyć jego dziedzictwo i narzucić cudzą wizję przeszłości. Tak działa wojna poznawcza. Toczy się ona nie tylko o terytoria, ale także o historię, kulturę, pamięć i prawo narodu do poznania swoich bohaterów” – podkreślił.
Ostapenko zauważył, że „Ławry Kijowsko-Peczerskiej nie można sobie wyobrazić bez hetmana Iwana Mazepy. To dzięki jego wsparciu świątynia zyskała architektoniczny wizerunek, jaki zna dziś cały świat. Kamienne mury z wieżami, cerkiew Wszystkich Świętych, bogato zdobiona cerkiew Bramy Trójcy Świętej, sobór Zaśnięcia NMP, rozkwit ukraińskiego baroku – wszystko to stało się możliwe dzięki jego mecenatowi, mężowi stanu i zrozumieniu roli kultury w budowaniu państwa”.
Ostapenko zauważył: „Ławra powstała, gdy nie było jeszcze Moskwy. Tu pisano kroniki, rozwijała się edukacja, druk książek, malarstwo ikon, kształtowała się duchowa i kulturalna tradycja Ukrainy. Dlatego powrót imienia Iwana Mazepy na teren Ławry Kijowsko-Peczerskiej jest ważnym zwycięstwem w walce o naszą tożsamość”.
Jak zauważył Ostapenko, ważnym wydarzeniem tego dnia było podpisanie przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dekretu o obchodach 975. rocznicy istnienia Ławry Kijowsko-Peczerskiej i rozpoczęciu przygotowań do obchodów 1000. rocznicy jej istnienia.
„Przed nami 25 lat wspólnej, wspaniałej pracy na rzecz przywrócenia ukraińskiej służby w Ławrze, zachowania zabytków, zbiorów muzealnych, renowacji, badań naukowych i nowych projektów kulturalnych. Przygotowanie do rocznicy jest naszym obowiązkiem wobec ludzi, którzy przez wieki budowali Ławrę, i wobec tych, którzy przyjdą po nas” – powiedział dyrektor generalny Narodowego Rezerwatu Ławra Kijowsko-Peczerska.
Jak podaje Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o rozpoczęciu przygotowań do obchodów 1000. rocznicy Ławry Kijowsko-Peczerskiej.
Zdjęcie: Facebook M. Ostapenko