Sybiha o nocnym ostrzale: Putin odpowiedział terrorystycznie na amerykańskie propozycje pokojowe
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha nazwał rosyjski nocny atak lotniczy odpowiedzią terrorystyczną na propozycje pokojowe Stanów Zjednoczonych i prezydenta Donalda Trumpa.
Poinformował o tym w poście minister spraw zagranicznych Ukrainy na portalu społecznościowym X , podaje Ukrinform.
„Putin odpowiedział terrorystycznie na propozycje pokojowe Stanów Zjednoczonych i prezydenta Trumpa. Ostrzelał Ukrainę gradem pocisków i dronów. W wyniku nocnego ataku Rosji na Kijów dronami, pociskami balistycznymi, manewrującymi i aerobalistycznymi zginęło co najmniej sześciu cywilów, a ponad tuzin zostało rannych” – zauważył minister.
Sybiha dodała, że ostrzałem dotknęły również obwody odeski, charkowski, czernihowski i kijowski. Zniszczeniu uległy budynki mieszkalne i kluczowa cywilna infrastruktura energetyczna, co doprowadziło do dalszych przerw w dostawach prądu, wody i ogrzewania dla ludności w związku z niskimi temperaturami – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji.
Podkreślił, że Ukraina jest zaangażowana w wysiłki pokojowe i podkreślił konieczność wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi, aby zmusić agresora do zakończenia wojny.
„Nacisk na Rosję, a także siła i jedność transatlantyckich sojuszników nadal mają kluczowe znaczenie dla zakończenia tej wojny” – przypomniał Sybiha.
Jak podaje Ukrinform, w nocy 25 listopada wojska rosyjskie rozpoczęły połączony atak powietrzny na Ukrainę, wykorzystując pociski manewrujące i balistyczne, a także drony uderzeniowe.
Sześć osób zginęło w Kijowie w wyniku zmasowanego ataku rosyjskiego w nocy i nad ranem 25 listopada .
Konsekwencje zmasowanego ataku Federacji Rosyjskiej na Kijów / Zdjęcie: Kyryło Czubotin, Ukrinform
W stolicy czasowo ograniczono dostawy ciepła do domów w siedmiu dzielnicach.