Nawrocki w rocznicę wydarzeń wołyńskich nalega na systematyczne rozwiązanie kwestii prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych
Nowo wybrany Prezydent RP, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, w 82. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, którą na szczeblu państwowym w Polsce obchodzono 11 lipca, zaapelował do władz Ukrainy o „systematyczne rozwiązanie” kwestii udzielania pozwoleń na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne ofiar tej zbrodni.
Nawrocki napisał o tym na portalu społecznościowym X , podaje Ukrinform.
„Ofiary ludobójstwa wołyńskiego zasługują na godny pochówek, a ich ocalałe rodziny mają prawo modlić się przy grobach swoich bliskich. Dlatego konsekwentnie domagam się od władz Ukrainy systematycznego rozwiązania kwestii zezwoleń na poszukiwania i ekshumację ofiar ludobójstwa wołyńskiego. Pojednanie może opierać się tylko na prawdzie” – napisał Nawrocki.
Z kolei obecny prezydent Polski Andrzej Duda z okazji tej rocznicy podkreślił na portalu społecznościowym X, że dojrzałe i szczere relacje między Polakami a Ukraińcami „można budować tylko w oparciu o prawdę”. Zwrócił uwagę na fakt, że dziś po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest „Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN i UPA na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej” jako święto państwowe.
Duda podkreślił, że 11 lipca 1943 r. „stał się kulminacją okrutnej zbrodni, jakiej nacjonaliści ukraińscy dopuścili się na ludności polskiej”.
„Chcemy i mamy prawo wiedzieć, gdzie spoczywają ich szczątki. Chcemy móc godnie pożegnać naszych bliskich, modlić się przy ich grobach i zapalić znicze. Prawo do godnego upamiętnienia ofiar, a zwłaszcza ich wspólnego upamiętnienia, jest niezwykle ważnym elementem pojednania i budowania dobrej przyszłości” – powiedział Duda.
Według niego „prawda i pamięć nie powinny być rozdzielane, jeśli prowadzą do wzajemnego zrozumienia, pojednania i wspólnej troski o bezpieczną przyszłość”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP poinformowało o uczczeniu pamięci tragicznej daty w swoim wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
„Składając hołd ofiarom i pamiętając o trudnej przeszłości, dziś solidaryzujemy się z Ukrainą w walce z rosyjską agresją” – głosi wiadomość.
Ambasador Ukrainy Wasyl Bodnar wziął udział w liturgii ku czci ofiar tragedii wołyńskiej, która odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
„Ukraina podziela ból i smutek narodu polskiego i czci pamięć wszystkich zmarłych, niezależnie od ich narodowości, religii czy miejsca pochówku. Nie zapominamy o licznych Ukraińcach, którzy stali się niewinnymi ofiarami przemocy międzyetnicznej, represji politycznych i deportacji na terytorium Polski” – poinformowała Ambasada Ukrainy w Polsce w poście na Facebooku .
Jak podaje Ukrinform, Ukraina wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez stronę polską prac ekshumacyjnych na grobach polskich żołnierzy poległych w 1939 roku, pochowanych na terenie dawnej wsi Zboisk (obecnie w granicach Lwowa).
Prace ekshumacyjne rozpoczęły się 24 kwietnia w Puźnikach w obwodzie tarnopolskim . W wykopaliskach brali udział ukraińscy i polscy specjaliści.
Ukraińsko-polska ekspedycja odkryła szczątki 42 osób . Zostaną one ponownie pochowane latem we wsi Puźniki.
Badania DNA ekshumowanych szczątków potrwają kilka miesięcy.
5 czerwca Sejm RP uchwalił ustawę ustanawiającą dzień 11 lipca „Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Popełnionego przez OUN i UPA na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uznało decyzję polskiego Sejmu o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar „ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA” za sprzeczną z duchem dobrosąsiedzkich stosunków.