Ukraina potrzebuje nowego planu Marshalla – Kellogg

Specjalny przedstawiciel prezydenta USA Keith Kellogg oświadczył, że partnerzy międzynarodowi powinni pomóc Ukrainie w odbudowie poprzez wdrożenie własnego „Planu Marshalla”.

Wyraził on tę opinię podczas dyskusji zorganizowanej przez inicjatywę Jałtańska Strategia Europejska (YES) i Fundację Wiktora Pinczuka w przededniu międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy URC-2025, informuje korespondent Ukrinform.

Kellogg podkreślił wagę odbudowy Ukrainy. Przypomniał, jak po zakończeniu II wojny światowej Stany Zjednoczone wdrożyły Plan Marshalla dla Europy.

„Myślę, że musimy zrobić to samo dla Ukrainy” – powiedział specjalny przedstawiciel, ostrzegając, że będzie to bardzo trudne zadanie.

Jego zdaniem sytuacja jest obecnie bardzo trudna, dlatego konieczne jest osiągnięcie zawieszenia broni. Kellogg wysoko ocenił działania prezydenta Ukrainy i jego zespołu, „za ich mądre działania”.

Dyplomata uważa, że ​​zawieszenie broni rzeczywiście mogłoby zakończyć tę wojnę. „Jako były żołnierz, trudno mi pojąć skalę przemocy, jaką obserwuje się obecnie na Ukrainie… Kiedy traci się ponad milion żołnierzy, to jest to morderstwo na skalę przemysłową” – powiedział, dodając, że giną również cywile, a miasta są niszczone.

Dla porównania, emerytowany generał wspominał, że armia Stanów Zjednoczonych wycofała się z Wietnamu, tracąc tam 68 000 żołnierzy. Jak podkreślił Kellogg, Stany Zjednoczone powiedziały wtedy: „Stop! To się po prostu skończy!”.

A teraz Ukraińcy zgodzili się na zawieszenie broni, ale było to porozumienie jednostronne – stwierdził.

Specjalny przedstawiciel prezydenta USA skupił się szczególnie na kwestii powrotu ukraińskich dzieci. Powiedział, że Donald Trump jest zaniepokojony tą kwestią, dlatego w rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim nalegał, aby była to jedna z kwestii negocjacji z Rosjanami – i ukraiński przywódca się z tym zgodził.

Kellogg zwrócił się do obecnych na sali ukraińskich żołnierzy: „To, co robicie dzisiaj, jutro stanie się legendą”.

Jak podano, Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Keithem Kelloggiem o priorytetach współpracy obronnej, w szczególności o dostawach broni, wzmocnieniu obrony powietrznej i potrzebie zwiększenia presji sankcji na Rosję.