Czechy wymieniły priorytety przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, wśród nich pomoc dla Ukrainy

Od 1 lipca Czechy rozpoczną roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, V4). Pomoc dla Ukrainy będzie jednym z trzech priorytetów Pragi.

O tym powiedział premier Czech Petr Fiala podczas wspólnej konferencji prasowej szefów rządów „czwórki” w poniedziałek w Bratysławie na Słowacji, informuje korespondent Ukrinformu.

Według czeskiego premiera przewodnictwo odbędzie się pod hasłem „ Grupa Wyszehradzka – dla obywateli”.

Powiedział, że priorytetem będzie współpraca edukacyjna i kulturalna między krajami V4, współpraca w dziedzinie nauki, sportu, bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście migracji. Drugim priorytetem będą innowacje – wszelkie projekty z zakresu rozwoju, w szczególności rozwoju połączeń transportowych i energetycznych między krajami.

„Trzecim priorytetem jest wspieranie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, pomoc uchodźcom z Ukrainy, a także odbudowa Ukrainy” – podkreśliła Fiala.

Czeski premier zauważył, że między państwami V4 istnieje różnica w postrzeganiu niektórych priorytetów i wyraził przekonanie, że w kluczowych kwestiach uda im się jeszcze znaleźć porozumienie.

Oceniając sytuację w Rosji słowacki premier Ludovit Odor zaznaczył, że Bratysława "nie zmieni swojej strategii, która polega na dalszym wspieraniu Ukrainy w ramach całej UE".

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślił, że odpowiedzią na działania Rosji i przejawy niestabilności w Federacji Rosyjskiej powinna być jedność państw NATO i wypracowanie wspólnego stanowiska.

„Sytuacja w Rosji staje się coraz bardziej niejednoznaczna, dlatego odpowiedź musi być skoordynowana w ramach NATO” – podkreślił Morawiecki.

Podobnego zdania był w tej sprawie czeski premier Fiala: konieczne jest wspólne działanie i udzielenie Ukrainie pomocy w ramach UE i NATO.

Premier Węgier Viktor Orbán podkreślił, że Budapeszt prowadzi „suwerenną politykę zagraniczną”, którą prowadzi od początku wojny i nie planuje jej zmieniać, polegającą na „poszukiwaniu pokoju”.

W poniedziałek w słowackiej Bratysławie odbyło się spotkanie szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej.