Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało deportację ukraińskich dzieci do Rosji za ludobójstwo

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) uznało deportację i przymusowe wywiezienie ukraińskich dzieci na terytorium Federacji Rosyjskiej za ludobójstwo i wezwało MTK do rozważenia możliwości ścigania karnego za tę zbrodnię.

Według korespondenta Ukrinformu, odpowiednia uchwała została podjęta na wiosennej sesji ZPRE.

Za przyjęciem dokumentu „Deportacja i przymusowe przesiedlenie ukraińskich dzieci i innych osób cywilnych do Federacji Rosyjskiej lub na czasowo okupowane terytoria Ukrainy: stworzenie warunków do ich bezpiecznego powrotu, położenie kresu zbrodniom i ukaranie winnych” głosowało 87 posłów na 89 obecnych jeden był przeciw, inny wstrzymał się od głosu.

Rezolucja stwierdza, że ​​ONZ, Rada Europy, Parlament Europejski i OBWE zdecydowanie potępiły praktyki brutalnych wysiedleń i deportacji ludności cywilnej, w tym dzieci, przez Federację Rosyjską z terytorium Ukrainy w ostatnich miesiącach i tygodniach.

„Wykorzystując tę ​​praktykę Federacja Rosyjska często narzuca im obywatelstwo rosyjskie, co również prowadzi do naruszenia prawa dzieci do tożsamości i ułatwia nielegalne adopcje ukraińskich dzieci przez rodziny rosyjskie. Praktyki takie są zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne, prawa człowieka i prawa karnego i muszą być ścigane jako zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Przymusowe wysiedlanie dzieci stanowi zbrodnię ludobójstwa, która musi być dokładnie zbadana i ścigana” – czytamy w dokumencie.

Zgromadzenie Parlamentarne potępiło działania rosyjskich władz z naruszeniem ich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego, polegające na „nieuzasadnionym opóźnianiu repatriacji dzieci i utrudnianiu ponownego łączenia rodzin rozdzielonych w wyniku tego konfliktu zbrojnego”. Zgromadzenie potępiło także naruszanie praw deportowanych ukraińskich dzieci do zachowania tożsamości, określonych w Konwencji o prawach dziecka (art. 8) ONZ, „z praktyką przymusowego przyjmowania obywatelstwa rosyjskiego i przekazywania wychowanie dzieci w rodzinach obywateli Federacji Rosyjskiej”.

ZPRE podkreśliło, że zorganizowany i systematyczny charakter przymusowych wysiedleń i deportacji „pozwala stwierdzić, że te zbrodnie nie są przypadkowe ani nieplanowane” i wskazuje na zamiar „zniszczenia Ukrainy i ukraińskiej tożsamości, a także cech kulturowych i językowych ludzi”.

„Zgromadzenie podkreśla, że ​​przymusowe przenoszenie dzieci z jednej grupy do drugiej w celu zniszczenia w całości lub w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej stanowi zbrodnię ludobójstwa w rozumieniu artykułu 2(e) Konwencji o ludobójstwie z 1948 r. Konwencji, zgodnej z udokumentowanymi dowodami deportacji i przymusowego wywozu dzieci ukraińskich do Federacji Rosyjskiej lub na tereny przejściowo okupowane przez Rosję” – czytamy w dokumencie.

Zgromadzenie stwierdziło również potrzebę starannego rejestrowania, gromadzenia i oceny dowodów zbrodni ludobójstwa, zgodnie z postanowieniami Statutu Rzymskiego i Konwencji o ludobójstwie. Zgromadzenie proponuje śledztwo i ściganie państwowej polityki Federacji Rosyjskiej dotyczącej przymusowych wysiedleń i deportacji ukraińskich dzieci, a także potencjalne działania Ukrainy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy „wzywa również… Międzynarodowy Trybunał Karny do rozważenia z całą powagą możliwego ścigania karnego za zbrodnię ludobójstwa w świetle polityki państwa Federacji Rosyjskiej w stosunku do ukraińskich dzieci znajdujących się obecnie w jej rękach i wzywa wzywa państwa uczestniczące do rozważenia możliwości ścigania wszystkich przestępstw przed ich krajowymi sądami karnymi, tam gdzie to możliwe (na Ukrainie lub przed sądami państw trzecich o jurysdykcji uniwersalnej)” – czytamy w rezolucji.

Jak poinformował Ukrinform, 17 marca 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina oraz Rzecznika Praw Dziecka Federacji Rosyjskiej Lwowej Biełowej, podejrzanych o nielegalne deportacje dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji co najmniej od lutego 2022 r.