Członkostwo Ukrainy w NATO i gwarancje bezpieczeństwa: Zełenski i Kallas podpisali deklarację

wideo

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Estonii Kaja Kallas podpisali Wspólną Deklarację w sprawie poparcia dla ukraińskiej formuły pokojowej, utworzenia trybunału przeciwko Rosji, poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO oraz koordynacji działań na rzecz gwarancji bezpieczeństwa przed członkostwem w sojuszu.

Podpisanie dokumentów odbyło się w ramach wyjazdu roboczego do obwodu żytomierskiego - poinformował na Facebooku wiceszef Kancelarii Prezydenta Ihor Żołkwa.

I tak, według niego, szefowie państwa ukraińskiego i rządu estońskiego omówili szeroki wachlarz zagadnień współpracy w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa, sposobów dalszego zwiększania presji na rosyjskiego agresora, koordynacji współpracy w odbudowie Ukrainy, a także podejście Ukrainy do członkostwa w UE i NATO.

Żołkwa poinformował, że ​​w wyniku spotkania strony podpisały Wspólną Deklarację, w której m.in. zadeklarowano poparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej oraz ustalono gotowość ścisłej współpracy na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności, m.in. trybunał za zbrodnię agresji, a także konieczność wypracowania podstaw prawnych dla praktycznego wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy.

Ponadto zaznaczył, że Deklaracja potwierdza poparcie Estonii dla członkostwa Ukrainy w UE i odnotowuje nasze postępy we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej

„Oddzielnie Deklaracja odnotowuje gotowość współpracy na rzecz zbliżenia Ukrainy do członkostwa w NATO, w szczególności w kontekście lipcowego szczytu NATO w Wilnie, a także obowiązek koordynowania wspólnych działań w celu zagwarantowania Ukrainie bezpieczeństwa jeszcze przed naszym członkostwem” - powiedział Żołkwa.

Dodał, że Estonia uzupełniła pierwszą dziesiątkę państw Sojuszu (Czechy, Belgia, Czarnogóra, Litwa, Polska, Włochy, Łotwa, Islandia i Słowenia), które w podobnych deklaracjach sformalizowały już poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO.

„Ostateczny cel jest jasny i zrozumiały – jak najszybsze uzyskanie przez Ukrainę pełnego członkostwa. Tymczasem już teraz pracujemy nad stworzeniem mechanizmu skutecznych gwarancji bezpieczeństwa, które musimy otrzymać od państw Sojuszu już teraz, jeszcze przed przystąpieniem do NATO. Przed nami nowe umowy z naszymi partnerami, dalsze niesłabnące wsparcie dla Ukrainy i inspiracja do pracy nad przyspieszeniem ruchu Ukrainy na drodze do UE i NATO” – podkreślił Żołkwa.

Jak informowaliśmy, premier Republiki Estońskiej Kaja Kallas przybyła na Ukrainę 24 kwietnia.