Zełenski przedłożył Radzie projekt ustawy o gwarancjach prawnych i socjalnych dla Polaków w Ukrainie

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy o gwarancjach prawnych i socjalnych dla obywateli polskich na Ukrainie i nadał Przemyślowi honorowy tytuł „Miasta Zbawiciela”.

Poinformowała o tym służba prasowa głowy państwa, donosi Ukrinform.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O ustanowieniu gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli RP w Ukrainie” – czytamy w raporcie.

Odnotowuje się, że w dowód wdzięczności dla Polaków za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach masowej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności, projekt przewiduje ustanowienie praw oraz gwarancje dla obywateli polskich na Ukrainie, podobne do ustanowionych w Ustawie RP przyjętej 12 marca 2022 r. „O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju.

Projekt ustawy, opracowany z inicjatywy głowy państwa ukraińskiego, przewiduje w szczególności zapewnienie obywatelom Polski i członkom ich rodzin możliwości legalnego pobytu na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają również prawo do zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej, kształcenia w placówkach oświatowych, opieki medycznej w Ukrainie oraz określonych świadczeń socjalnych zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim.

Ponadto Prezydent podpisał dekret o nadaniu polskiemu miastu Przemyślowi honorowego wyróżnienia „Miasto-Zbawiciel”.

Insygnia są hołdem dla bezprecedensowej solidarności władz lokalnych, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z narodem ukraińskim, wszechstronnej pomocy na szeroką skalę dla obywateli ukraińskich, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny w wyniku agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej, m.in. a także znaczące wsparcie dla Ukrainy w ochronie jej niezależności i suwerenności.

W KP zaznaczono, że Przemyśl stał się drugim miastem po polskim Rzeszowie, któremu przyznano to honorowe wyróżnienie.

prs