Przywódcy NATO potwierdzili „wszystkie elementy decyzji” o przyszłym członkostwie Ukrainy w Sojuszu

Szefowie państw i rządów NATO potwierdzili decyzję Szczytu w Bukareszcie (2008), że Ukraina zostanie członkiem NATO, a także silne poparcie dla prawa Ukrainy do decydowania o własnej przyszłości bez ingerencji z zewnątrz.

Jak donosi Ukrinform, napisano o tym w punkcie 69 Wspólnej Deklaracji, która została przyjęta przez przywódców państw i rządów NATO po wczorajszym spotkaniu w Brukseli. Pełny tekst Deklaracji jest opublikowany na stronie internetowej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Podtrzymujemy decyzję podjętą na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina stanie się członkiem Sojuszu, a Plan Działań na rzecz Członkostwa (MAP) będzie integralną częścią tego procesu; potwierdzamy wszystkie elementy tej decyzji, jak również kolejnych decyzji, w tym to, że każdy partner będzie oceniany na podstawie własnych zasług” - napisano w dokumencie.

Przywódcy NATO podkreślili, że nadal stanowczo popierają prawo Ukrainy do podejmowania własnych decyzji dotyczących jej przyszłości i polityki zagranicznej, wolnej od ingerencji z zewnątrz. Jednocześnie Roczne Programy Narodowe w ramach Komisji NATO-Ukraina (NUC) pozostają mechanizmem, dzięki któremu Ukraina rozwija reformy spełniające jej aspiracje do członkostwa w NATO.

„Ukraina powinna w pełni wykorzystać wszystkie instrumenty dostępne w ramach NUC, aby osiągnąć swój cel, jakim jest wdrożenie zasad i standardów NATO. Sukces szeroko zakrojonych, zrównoważonych i nieodwracalnych reform, w tym zwalczania korupcji, promowania procesu politycznego obejmującego wszystkie strony oraz reformy decentralizacyjnej, opartych na wartościach demokratycznych, poszanowaniu praw człowieka, mniejszości i praworządności, będzie miał kluczowe znaczenie dla stworzenia podstaw zamożnej i pokojowej Ukrainy” - napisano.

Zgodnie z dokumentem, w tym kontekście szczególne znaczenie mają dalsze reformy sektora bezpieczeństwa, w tym reforma Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

„Z zadowoleniem przyjmujemy znaczące reformy już przeprowadzone przez Ukrainę i zdecydowanie zachęcamy do dalszego postępu zgodnie z międzynarodowymi obowiązkami i zobowiązaniami Ukrainy. Będziemy nadal udzielać praktycznego wsparcia dla reform w sektorze bezpieczeństwa i obrony, w tym poprzez kompleksowy pakiet pomocowy. Będziemy również nadal wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz wzmocnienia jej odporności na zagrożenia hybrydowe, w tym poprzez intensyfikację działań w ramach Platformy NATO-Ukraina w sprawie przeciwdziałania wojnie hybrydowej” – napisano w dokumencie końcowym szczytu NATO.

Przywódcy Sojuszu z zadowoleniem przyjęli współpracę NATO-Ukraina w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.

Podkreślono też, że wzmocniony status partnera Ukrainy w zeszłym roku zapewnił dodatkowy impuls i tak już ambitnemu poziomowi współpracy i dalej wspiera interoperacyjność, otwierając możliwości dla większej liczby szkoleń i podnosząc świadomość sytuacji.

„Współpraca wojskowa i inicjatywy budowania zdolności między Sojuszem a Ukrainą, w tym z Brygadą Litewsko-Polsko-Ukraińską, dodatkowo wzmacniają te wysiłki. Doceniamy znaczący wkład Ukrainy w operacje Sojuszu, siły reagowania NATO i udział w ćwiczeniach NATO” – czytamy w dokumencie.

Przypomnijmy, 14 czerwca w Brukseli odbył się szczyt NATO, aby zastanowić się nad sposobami dalszego wzmocnienia partnerstwa transatlantyckiego i rozwoju Sojuszu do 2030 roku.

av