Delegacja ukraińska odwiedziła Izrael - rozmawiała o sytuacji na Wschodzie i pandemii

Delegacja ukraińska złożyła wizytę w Izraelu i prowadziła rozmowy na temat przezwyciężenia pandemii COVID-19, szczepień, handlu i sytuacji na wschodzie Ukrainy.

W skład delegacji weszli wicepremier - minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow, Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak, zastępca Szefa BP Ihor Żołkwa i wiceminister Zdrowia - Główny Sanitarny Doktor Wiktor Laszko - donosi Ukrinform, w odniesieniu do informacji służby prasowej szefa państwa.

Należy zaznaczyć, że podczas wizyty odbyły się spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i szefem sztabu ds. bezpieczeństwa narodowego Meirem Ben-Shabbat, z izraelskim ministrem spraw wewnętrznych Aryeh Deri, dyrektorem politycznym, zastępcą dyrektora generalnego izraelskiego MSZ - z Alonem Bar i izraelskim wiceministrem zdrowia Yoavem Kisch.

"Uczestnicy rozmawiali o aktualnych kwestiach współpracy dwustronnej, w tym współpracy handlowej i inwestycyjnej. Uzgodniono, że będzie kontynuowana współpraca między Ukrainą i Izraelem w celu przezwyciężenia pandemii COVID-19" - podało BP.

Strony omówiły również możliwość współpracy przy produkcji szczepionek, w tym szczepionek przeciwko COVID-19 , oraz wymieniły się doświadczeniami w zakresie organizacji szczepionek ze szczepionką wymagającą bardzo niskich temperatur przechowywania.

Według służby prasowej Bira Prezydenta, pojawiły się ponadto profesjonalne kwestie epidemiologiczne ułatwiające przekraczanie granic między państwami i rozpoczęły się już przygotowania do obchodów żydowskiego Nowego Roku Rosz ha-Szana.

Ponadto szczególną uwagę zwrócono na przeciwdziałanie rosyjskiej agresji i sytuacji na wschodniej Ukrainie. Poinformowano, że strona izraelska podkreśliła niezachwiane wsparcie Ukrainy w dążeniu do pokoju oraz zachowania jej suwerenności i integralności terytorialnej w granicach uznanych na arenie międzynarodowej.

BP dodało, że podczas spotkań strony zgodziły się na utrzymanie dotychczasowej dynamiki kontaktów na najwyższym poziomie w ciągu roku.

Przypomnijmy, w Izraelu zaczęto zamykać oddziały szpitali przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19. Wynika to z faktu, że takich pacjentów prawie nie ma w Izraelu.

W grudniu Izrael rozpoczął aktywną ogólnokrajową kampanię szczepień i do tej pory ponad połowa populacji kraju została w pełni zaszczepiona, co zmniejszyło częstość występowania zakażenia koronawirusem.

av