Jermak omówił sytuację w Donbasie z posłami G7 i UE

zdjęcie

Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak omówił z przedstawicielami państw G7 oraz posłami Unii Europejskiej na Ukrainie sytuację bezpieczeństwa w Donbasie - donosi Ukrinform, powołując się na informacje Biura Prezydenta.

„Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się z przedstawicielami krajów G7 i Unii Europejskiej na Ukrainie, co odbyło się w formie wideokonferencji. Głównym tematem spotkania była sytuacja bezpieczeństwa w Donbasie i negocjacje w sprawie porozumienia pokojowego. Andrij Jermak poinformował posłów o wynikach wideokonferencji doradców politycznych przywódców „Czwórki Normandzkiej”, która odbyła się 18 marca”- czytamy w komunikacie.

Zwraca się uwagę, że pomimo aktywnych starań Ukrainy o przywrócenie zawieszenia broni z 27 lipca 2020 r. strona rosyjska nie poparła ukraińskich inicjatyw i odmówiła zorganizowania nadzwyczajnego posiedzenia grupy roboczej ds. Bezpieczeństwa Trójstronnej Grupy Kontaktowej zaproponowanej przez stronę ukraińską. Szef Biura Prezydenta podziękował przedstawicielom Francji i Niemiec za konstruktywne stanowisko.

„Ustanowienie i ścisłe utrzymanie trwałego i kompleksowego zawieszenia broni jest gwarancją realizacji wszystkich ważnych porozumień osiągniętych przez przywódców formatu normandzkiego i kluczowym punktem Porozumień mińskich. Dlatego przede wszystkim należy zapewnić zawieszenie broni”- zacytowała Jermaka służba prasowa.

Zapewnił ob posłów, że strona ukraińska jest gotowa w każdej chwili do dalszych rozmów w dowolnym formacie, aby podjąć konkretne decyzje i powrócić do zapewnienia bezwarunkowego zawieszenia broni, a następnie przejść do pokoju w Donbasie.

Jermak wyraził nadzieję na dalszą aktywną współpracę z krajami G7, a także partnerami Ukrainy w UE i NATO w zwalczaniu dezinformacji i propagandy.

Wcześniej Unia Europejska wezwała Rosję, jako członka Trójstronnej Grupy Kontaktowej i sygnatariusza Porozumień mińskich, do konstruktywnego działania w ramach procesu pokojowego i wypełnienia swoich zobowiązań. Unia Europejska również wyraziła zaniepokojenie eskalacją przemocy we wschodniej Ukrainie i wezwała Rosję do powrotu do Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (JCCC), co ułatwi dochodzenie naruszeń zawieszenia broni.

av