Państwa NATO powinny zwiększyć pomoc w szkoleniu Sił Zbrojnych Ukrainy - Sekretarz Generalny

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg mówi, że będzie nalegał na wzmocnienie pomocy NATO w szkoleniu Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform w odniesieniu do służby prasowej Prezydenta Ukrainy, Stoltenberg powiedział to podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent podkreślił znaczenie interakcji z NATO dla zapewnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Wyraził poparcie dla rozszerzenia skali działań Sojuszu w regionie Morza Czarnego i powiedział, że Ukraina jest zainteresowana zwiększeniem obecności sił państw członkowskich NATO na Morzu Czarnym.

Sekretarz Generalny Sojuszu zaznaczył, że NATO będzie dążyć do zwiększenia swojej obecności na Morzu Czarnym i już zaczęło to robić.

Zdaniem Stoltenberga zarówno NATO, jak i państwa członkowskie Sojuszu na zasadzie dwustronnej powinny zwiększyć swoją pomoc w szkoleniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak powiedział Stoltenberg, będzie na to nalegał.

Zaznaczył też, że Sojusz zastanowi się, jak wzmocnić wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach obecnego kompleksowego pakietu pomocowego.

Stoltenberg podziękował za udział Ukrainy w misjach NATO.

„Kontynuujemy nasz udział w misji NATO Resolute Support w Afganistanie. Ukraina jest gotowa do udziału w bieżących i przyszłych operacjach Sojuszu” - zapewnił Prezydent.

Jak podawał Ukrinform, 6 lutego w Brukseli, podczas konferencji prasowej po rozmowach z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy uznają Ukrainę za potencjalnego kandydata do członkostwa w NATO i udzielają jej praktycznej pomocy we wdrażaniu reform mających na celu zbliżenie do standardów NATO, których osiągnięcie jest warunkiem członkostwa w organizacji.

W czerwcu 2020 roku NATO przyznało Ukrainie status Partnera Rozszerzonych Szans. Tym samym Ukraina stała się szóstym takim partnerem NATO, obok Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii i Jordanii.

prs