Spotkaniom Ukraina-NATO nie przeszkadza spór z Węgrami – Stoltenberg

Dwustronny spór między Węgrami a Ukrainą jest dobrze znany i wymaga dwustronnego rozwiązania, a NATO i Ukraina potwierdziły swoją zdolność do odbywania spotkań ministerialnych w celu omówienia wspólnych problemów – powiedział w środę podczas konferencji prasowej po drugim dniu spotkania online ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg - donosi korespondent Ukrinform.

„Nie będę wchodził w szczegóły zamkniętej części dyskusji podczas spotkania ministrów NATO. Mogę powiedzieć, że powszechnie wiadomo, iż między Węgrami a Ukrainą toczy się dwustronna dyskusja. Mam nadzieję, że oba kraje będą w stanie rozwiązać problem bilateralny. Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że jesteśmy w stanie dalej zacieśniać nasze partnerstwo z Ukrainą, jesteśmy gotowi zapewnić większe wsparcie, a także możemy spotkać się na szczeblu ministerialnym, aby omówić kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania”- powiedział Stoltenberg.

Powiedział, że podczas drugiej sesji ministrowie spraw zagranicznych Gruzji i Ukrainy dołączyli do swoich odpowiedników w NATO. Tematem wspólnej dyskusji była sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, gdzie Rosja nadal zwiększa swoje zdolności wojskowe i narusza integralność terytorialną Gruzji i Ukrainy, które są ważnymi partnerami NATO w tym regionie.

Przypomnijmy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła na Zakarpaciu autoryzowane przeszukania urzędników jednej z lokalnych fundacji charytatywnych, podczas których odnaleziono materiały promujące tzw. „Wielkie Węgry” i tworzenie autonomii etnicznej na Zakarpaciu. Oskarżeni są również podejrzani o nadużycia finansowe i oszustwa.

25 listopada ambasador Ukrainy na Węgrzech Lubow Nepop została wezwany do węgierskiego MSZ po tym, jak István Greza otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę.

Dzień wcześniej minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że Ukraina zakazała wjazdu dwóm wysokim urzędnikom węgierskim, dodając, że kilku kolejnych Węgrów, którzy aktywnie ingerowali w wybory w naszym kraju, otrzymało zakaz wjazdu na Ukrainę.

Strona węgierska, korzystając z zasady konsensusu w podejmowaniu decyzji w NATO, od kilku lat z rzędu blokuje posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na szczeblu państwowym, zarzucając Ukrainie łamanie praw etnicznych Węgrów na ukraińskim Zakarpaciu.

av