Podjęto już kroki w celu zbadania decyzji SKU – Zełenski

Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w zeszłym tygodniu omówiono potrzebę zbadania decyzji Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności szeregu przepisów antykorupcyjnych i rozpoczęto już prace w tym kierunku.

Powiedział to w poniedziałek wieczorem w programie „Swoboda słowa” w ICTV, donosi korespondent Ukrinform.

„Tak, to zostało omówione. Zaczęliśmy działać w tym kierunku ”- powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, 27 października Trybunał Konstytucyjny uznał art. 366-1 Kodeksu Karnego, który przewiduje karę za fałszywe oświadczenie, za niezgodny z Konstytucją. Ten artykuł Kodeksu Karnego przewiduje odpowiedzialność w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności za świadome podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu osoby powołanej do pełnienia funkcji państwowych lub samorządu terytorialnego.

28 października na podstawie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji zamknęła dostęp do Rejestru Oświadczeń. Agencja stwierdziła, że sędziowie Sądu Konstytucyjnego podjęli taką decyzję we własnym interesie, gdyż u kilku z nich Agencja znalazła oznaki podania nieprawdziwych informacji.

29 października Prezydent zwołał w trybie pilnym zamknięte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w celu określenia środków natychmiastowej odpowiedzi państwa na nowe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego i obronności.

30 października Prezydent przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O przywróceniu zaufania w sądownictwie konstytucyjnym” , w którym proponuje się uznanie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego z 27 października 2020 r. za „nieważne”, ponieważ zostało przyjęte w świetle rzeczywistego konfliktu interesów.

Ponadto przewiduje się, że uprawnienia SKU, które obowiązywały w momencie podjęcia decyzji, wygasają z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

av