Wybory samorządowe na Ukrainie były wolne – ENEMO

Wybory samorządowe na Ukrainie były wolne i dobrze przeprowadzone – powiedziała press attaché Międzynarodowej Misji Obserwacyjnej Wyborów na Ukrainie ENEMO Maya Milikich podczas internetowej konferencji prasowej, podczas której przedstawiła swoje poprzednie oświadczenie w sprawie wyborów samorządowych na Ukrainie, które odbyły się 25 października, donosi Ukrinform.

„48 wieloletnich obserwatorów obserwowało te wybory samorządowe na Ukrainie, a teraz możemy powiedzieć, że generalnie wybory samorządowe w 2020 roku były wolne, panowała duża konkurencja i były dobrze zarządzane” - powiedział Vujovic.

Zauważył, że udało się to osiągnąć pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, a także złożoności nowego systemu wyborczego, stronniczych relacji w mediach, niektórych przypadków przekupstwa wyborców i nadużywania zasobów administracyjnych.

„Wybory te zostały zorganizowane po reformie systemu wyborczego na Ukrainie i ogólnie można powiedzieć, że ramy prawne, które istnieją na Ukrainie, zapewniają odpowiednią podstawę wyborów zgodnie z międzynarodowymi standardami” - dodał Vujovic.

Zwrócił także uwagę, że Centralna Komisja Wyborcza działała profesjonalnie i przede wszystkim przejrzyście podczas przygotowań do wyborów samorządowych na Ukrainie.

Vujovic podkreślił, że prace CKW były utrudnione przez konieczność podjęcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Ponadto, jak powiedział, dodatkowe wyzwania wynikały z niepewności co do finansowania tych działań oraz przedwczesnej decyzji Rady Ministrów.

Szef misji ENEMO dodał, że pracę CKW komplikowały częste prośby o zastąpienie członków terytorialnych komisji wyborczych.

Przypomnijmy, 25 października 2020 roku na Ukrainie odbyły się wybory samorządowe.

Ogółem Centralna Komisja Wyborcza akredytowała 271 oficjalnych obserwatorów z organizacji międzynarodowych, w tym 62 z Europejskiej Sieci Organizacji Monitorujących Wybory (ENEMO) i 41 obserwatorów z sześciu krajów.

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej frekwencja na Ukrainie wyniosła średnio 36,88%.

Dodatkowo w dniu głosowania w wyborach samorządowych 25 października Ukraińcy zostali poproszeni o odpowiedź na pięć pytań Prezydenta dotyczących wprowadzenia dożywotniego więzienia za korupcję na szeroką skalę, utworzenia wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie, zmniejszenia liczby posłów w Radzie Najwyższej do 300 osób, legalizacja marihuany medycznej i międzynarodowe poruszenie kwestii stosowania gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim.

Partia „Sługa Narodu” podała, że sondaż w dniu wyborów, zainicjowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, został sfinansowany przez partię.

av