Nie ma teraz warunków do przeprowadzenia wyborów w ORDLO – Reznikow

komentarz

Wicepremier - minister ds. Reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow uważa, że wybory w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego powinny się odbyć, ale dziś nie ma ku temu odpowiednich warunków.

Według korespondenta Ukrinformu, minister poinformował o tym dziennikarzy 26 sierpnia po posiedzeniu Rady Najwyższej ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Lokalnego, Rozwoju Regionalnego i Urbanistyki.

„Moje stanowisko: wybory powinny odbyć się w ORDLO po wycofaniu stamtąd obcych wojsk, rozbrojeniu, demilitaryzacji, wycofaniu wszystkich nielegalnych ugrupowań zbrojnych i ustanowieniu porządku konstytucyjnego” - powiedział Reznikow.

Według niego, pozwoli to misji obserwacyjnej OBWE na stwierdzenie, że wybory odbyły się zgodnie z prawem i Konstytucją Ukrainy, standardami kopenhaskimi i swobodą głosowania.

Jednak teraz, według Reznikowa, nie można tego zapewnić.

„Z moich informacji wynika, że wojska rosyjskie i ich najemnicy nadal tam są , więc wybory nie mogą się tam dzisiaj odbyć, bo nie będzie tam żadnej misji obserwacyjnej, bo tam jest niebezpiecznie ... Dlatego przede wszystkim spełnienie warunków bezpieczeństwa z Porozumień mińskich, a wtedy możemy porozmawiać o rozpisaniu wyborów” - podkreślił Reznikow.

Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt, że wybory do ORDLO można przeprowadzić odrębną ustawą, co jest zapisane w zestawie działań służących realizacji Porozumień mińskich oraz w ustawie o specyfice samorządu terytorialnego.

„Parlament Ukrainy musi uchwalić odrębną ustawę o przedterminowych wyborach w niektórych reejonach obwodów donieckiego i ługańskiego, a wybory mogą się tam odbywać na mocy tej ustawy. Uchwała Rady Najwyższej reguluje wybory na terytoriach kontrolowanych przez rząd. Są to zupełnie inne dokumenty prawne i inne konsekwencje prawne” - wyjaśnił wicepremier.

Przypomnijmy, szef ukraińskiej delegacji w TGK Leonid Krawczuk podczas spotkania grupy kontaktowej 18 sierpnia poinformował członków TGK o kierunkach przygotowań Rady Najwyższej do wyborów samorządowych na Ukrainie z propozycją rozważenia zgodności z Uchwałą Rady Najwyższej „O przeprowadzeniu wyborów samorządowych w 2020 roku”, z Ustawą „O szczególnym trybie samorządu lokalnego w niektórych okręgach obwodów donieckiego i ługańskiego ”, a także Pakietu środków służących realizacji Porozumień mińskich, który został poparty rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2202 (2015).

Wyjaśnił później, że na posiedzeniu TGK przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zażądali od Rady Najwyższej zmiany uchwały „O przeprowadzeniu wyborów samorządowych w 2020 roku”.

Jego zdaniem stronie rosyjskiej nie wystarcza fakt, że zgodnie z tą uchwałą wybory są niemożliwe na terenach okupowanych Ukrainy, a jedynie na terytorium kontrolowanym przez władze ukraińskie.

av