Sześć krajów przyłączyło się do unijnych „sankcji krymskich” wobec Rosji

Sześć krajów spoza UE przyłączyło się do decyzji Rady Europejskiej o przedłużeniu sankcji wobec Rosji za aneksję ukraińskiego Krymu - poinformowano na stronie Rady Europejskiej, donosi Ukrinform,

Wśród nich są kraje kandydujące do UE, Czarnogóra i Albania, członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu Norwegia i Islandia, a także Ukraina i Gruzja.

„Zapewnią, że ich polityka krajowa będzie zgodna z decyzją Rady” - czytamy w oświadczeniu.

UE przyjęła do wiadomości to zobowiązanie i przyjmuje je z zadowoleniem.

Przypomnijmy, w 2014 roku wprowadzono restrykcje w związku z działaniami Rosji na rzecz destabilizacji Ukrainy, które były skierowane przeciwko rosyjskim sektorom finansowym, gospodarczym, energetycznym i obronnym, a także odnośnie stosowania towarów podwójnego zastosowania.

Sankcje ograniczają dostęp do pierwotnego i wtórnego rynku kapitałowego UE niektórym rosyjskim bankom i przedsiębiorstwom oraz zakazują pomocy finansowej i usług maklerskich dla rosyjskich instytucji finansowych.

Środki restrykcyjne zabraniają również bezpośredniego lub pośredniego importu, eksportu lub transferu wszelkich materiałów związanych z obronnością oraz nakładają zakaz na wszystkie towary podwójnego zastosowania, które mogą być używane przez rosyjskie wojsko.

Sankcje utrudniają także dalszy dostęp Rosji do niektórych wrażliwych technologii, które mogłyby być wykorzystywane w rosyjskim sektorze energetycznym.

18 czerwca 2020 r. Rada Europejska zdecydowała o przedłużeniu do 23 czerwca 2021 r. restrykcji wobec Rosji w związku z aneksją ukraińskiego półwyspu.

av